Ana SayfaTürkiyeHükümete böyle seslendi: Vergi yükü çalışanın sırtında, işçinin cebinden elinizi çekin

Hükümete böyle seslendi: Vergi yükü çalışanın sırtında, işçinin cebinden elinizi çekin

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, vergi yükünün çalışanların sırtında olduğunu ifade ederek, “İşçinin, memurun cebinden elinizi çekin artık” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, çalışanların maaş ve ücretleri üzerinden kesilen gelir vergisi ile alkolden sigaraya, beyaz eşyadan mobilyaya kadar pek çok alanda uygulanan dolaylı vergilerin 2020 yılında toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturacağını belirterek “İşçinin, memurun cebinden elinizi çekin artık” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz” sözlerinin “Bazı sektörlerde vergi indirimine mi gidilecek?” sorusunu akıllara getirdiğine dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, kötüye giden ekonomik süreçlerde bunun siyasi iktidarlar tarafından sıklıkla başvurulan bir yol olduğunu söyledi. Şirketlerden alınan vergi gelirleri düştükçe, hükümetin çareyi dolaylı vergileri artırmakta bulduğunu belirten Beko, iktidarın hoşlanmadığı alkol ve tütünden yüzde 80’i aşan vergi aldığını hatırlattı. Vergi yükünün çalışanların sırtında olduğunu belirten Beko, ekonomiyi iyi yönetemeyen iktidarın bazı sektörlerde vergi indirimine gidebileceğini ileri sürdü.

Hükümetin bir yandan ekonomik durgunluğun şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için vergi afları düzenlerken, diğer yandan çalışanlar üzerindeki vergi yükünü artırdığını belirten CHP’li Beko, “Çalışanların maaş ve ücretleri üzerinden kesilen gelir vergisi ile alkolden sigaraya, beyaz eşyadan mobilyaya kadar pek çok alanda uygulanan dolaylı vergiler, 2020 yılında da vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturacak. Hükümet 2020’de toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 70’inin dolaylı vergilerden elde edilmeyi hedefliyor” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri