Ana SayfaTürkiyeHulusi Akar'dan Özgür Özel'e 500 bin liralık dava

Hulusi Akar’dan Özgür Özel’e 500 bin liralık dava

Hulusi Akar, Meclis’teki tartışmada söylediği sözler nedeniyle CHP’li Özgür Özel hakkında 500 bin liralık tazminat davası açtı. Akar’ın avukatları suç duyurusu dilekçesini bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. Tazminat davası ise Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı. 

Dilekçelerde Akar’ın, 2015-2018 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı yaptığı, devamında emekli olarak 9 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı olarak atandığı ve bu görevini halen sürdürdüğü belirtildi.

Hakaret ve iftira

Özel’in, Akar’a hakaret etmeyi alışkanlık haline getirdiği kaydedilen dilekçelerde, Özel’in, 19 Kasım 2018’de bir televizyon kanalının ana haber bülteni ile 17 Aralık 2018’de TBMM Genel Kurul çalışması sırasında Akar hakkında fevkalade ağır hakaret ve iftira mahiyetinde söylemlerde bulunduğu ifade edildi.

Türk milletini aşağılama

Şikayet dilekçesinde Özel’in, Akar’a yönelik beyanlarıyla “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret”, “iftira”, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” ile Askeri Ceza Kanunu’nun 95/4. maddesindeki “astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve harekette bulunmak” suçlarını işlediği kaydedildi.

Tazminat davası dilekçesinde ise Özel’den 500 bin lira manevi tazminatın yanı sıra Özel’in “kınanması” ve bu kararın tirajı en büyük iki gazetede yayımlanması talep edildi.

Ne olmuştu, neler yaşanmıştı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) bütçe görüşmeleri sırasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında Özel’in çirkin ithamları sonrasında tartışma çıkmıştı.

Özel, Akar’ı Balyoz kumpas davası sırasında Hasdal cezaevinde yatan askerleri ziyaret etmemekle ve 15 Temmuz darbe girişimine direnmemekle suçlamıştı. Akar ise bu iddialardan ilki için o günlerde Balyoz davası tutuklularından olan CHP’li Mehmet Ali Çelebi’yi şahit göstererek yanıt vermişti. Akar, 15 Temmuz’da direnmediğine ilişkin iddiaya ise “Yatağınıza yattığınızda düşünün, kafanızda tabanca varken, hayır diyebilecek kaç kişi var? Denemeden söylemeyin, deneyin. Akıncı’ya götürdüler, etrafımızda silahlı insanlar, bir sürü asker. Bütün o alçakların önünde tek başına oturuyorum. ‘Bunu okuyun, imzalayın’ dediler. İmzalamadım. Sayın Özel’in, terör örgütlerine dahi söylemediği hususu, bir genelkurmay başkanına… 49 yıl hizmet yaptım ben… Keşke Atatürkümüzün partisinde sizin gibi bir grup başkanvekili olmasaydı.” sözleri ile tepki göstermişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz