Ana SayfaTürkiyeİBB’nin 142 yeni Halk Ekmek büfesi açmasına AK Parti ve MHP engeli

İBB’nin 142 yeni Halk Ekmek büfesi açmasına AK Parti ve MHP engeli

İBB’nin Halk Ekmek büfelerinin sayısını artırma girişimi ikinci kez engellendi.

Vatandaşın ucuz ekmeğe erişimini sağlayan Halk Ekmek büfelerini artırmak isteyen İBB, ikinci kez AK Parti ve MHP grubunun engellemesiyle karşılaştı.

İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP grupları, belediyenin 142 yeni Halk Ekmek büfesi açılması teklifini, hemen oylanmasını (teklif karar) kabul etmeyerek, komisyona havale etti.

İBB Meclisi’nin 2020 Aralık ayı toplantısına, İstanbul Halk Ekmek Büfeleri damgasını vurdu. Yeni Halk Ekmek büfelerinin HDP’lilere verileceği imasında bulunarak, yeni büfe açılmasıyla ilgili teklifi reddeden AK Parti ve MHP grupları, İBB Meclisi’ne yeni büfelerin listesinin sunulmasını istemişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu dün de, aynı görüşü savunarak, daha önce Meclis’e sunulan teklifte bir tane yeni halk ekmek büfesi olmadığını söyledi.

CHP’den 142 yeni büfe teklifi

Gruplar adına yapılan konuşmalardan sonra tekliflerin görüşülmesine geçildi. Bu sırada söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı Meclis’e, 142 adet yeni halk ekmek büfesi açılmasıyla ilgili teklifi sundu. Balyalı ayrıca teklifin “teklif karar” olarak oylanmasını (komisyona havale edilmeden oylanması) istedi.

Ancak mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti grubu bu teklife anında karşı çıktı. AK Parti Grup sözcüsü Faruk Gökkuş, “Biz bu teklifin ‘teklif karar’ olarak değil, komisyonlara havale edilmesi ve kimlere büfe verileceğinin hukuk komisyonunda incelenmesini teklif ediyoruz” dedi.

142 yeni halk ekmek büfesi kurulmasıyla ilgili olarak meclisin hemen karar almasını engelleyen AK Parti grubu teklifi, meclis çoğunluğunu kullanarak Hukuk Komisyonu’na havale etti.

AK Partili Göksu: Kusura bakmayın biz bu yetkiyi vermeyiz

CHP’nin sunduğu tekliften yaklaşık 20 dakika önce AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, yeni halk ekmek büfelerinin “Eşe dosta, koalisyon parçalarına örgüt elemanlarına bu büfeleri dağıtıversin. Kusura bakmayın biz bu yetkiyi vermeyiz” demişti. Göksu, büfeler yetmiyorsa komisyonda tartışırız diyerek, önceki meclis kararı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Teklif burada. Ne diyor teklif, halk ekmek büfelerine yetki verin. Hukuk komisyonumuz da demiş ki nereye ne yapacaksınız getirin, liste vermiş biz de onaylamışız. Meclis kararı burada. Bir tane yeni halk ekmek büfesi diyor mu hayır. Bir şark kurnazlığı var.”

Teklifin komisyondan Meclis’e ne zaman geleceği şu an belli değil. Daha önceki teklif komisyonda 6 ay beklemişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri