Ana SayfaTürkiyeİbrahim Kahveci: Kimse doğalgaz fiyatlarında indirim beklemesin

İbrahim Kahveci: Kimse doğalgaz fiyatlarında indirim beklemesin

Yazar İbrahim Kahveci, kimsenin doğalgaz fiyatlarında indirim beklememesi gerektiğini söyleyerek, sebeplerini sıraladı.

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, kimsenin doğalgaz fiyatlarında indirim beklemenin doğru olmadığını söyleyerek, sebeplerini sıraladı.  

Kahveci, Türkiye’nin doğalgaz ithalarını boru hatları üzerinden 25 yıllık kontratlara bağlı olarak gerçekleştirdiğini söylerken, düşen fiyatların halka yansımayacağını söyledi.

Kahveci, “Hükümet nasılsa Milletin alıştığı politikayı uygulayacak ve “bize daha sıkı sarılırsanız sonraki yıllarda uygularız” diyecek. Dünyada düşen gaz fiyatlarını yurt içinde ‘bize oy verirseniz indiririz’ politikasına çevirecek” ifadelerini kullandı.

Kahveci’nin yazısı şu şekilde:

Türkiye doğalgaz ithalatını boru hatları üzerinden 25 yıllık kontratlara bağlı olarak gerçekleştiriyor.

Yılın ilk çeyreğinde boru hatları üzerinden yapılan ithalat fiyatı 250 dolar civarındaydı. Yılın 3. çeyreğinde ise bu fiyat 190 dolara geriledi. Ve nihayetinde yılın son çeyreğindeki fiyatın 125-140 dolar seviyesine düşmesi bekleniyor. (Beklenmiyor aslında, bu fiyat düşüşü kesin) 

Fiyat neden yavaş düşüyor? 

Boru hattı kontratlarında gaz fiyatı petrol ve türev ürünlerin fiyatının 3-9 ay arası gecikmeli endeksi ile hesaplanıyor. Mesela petrol fiyatı geçen yıl 70 dolar seviyesindeyken, bu yıl ortalaması 35 dolar civarında. Ama bu fiyat gerilemesi gaz fiyatına yılın son çeyreğinde yansıyacak. 
Tabii ki fiyat artışları da aynı şekilde gecikmeli oluyor. Petrol fiyatı 50 dolara yaklaşınca gaz fiyatı da 2021 yılı yaz aylarında biraz artış gösterecek. 

Yılın ilk çeyreğinde 250 dolar * 5,80 kur üzerinde doğalgazın TL fiyatı 1450 lira ediyor. Şimdi yılın son çeyreğinde fiyat 130 dolar olsa bile kur 7,40 olduğunda TL fiyatı 960 lira oluyor. Gaz fiyatı 150 dolar olsa bile kur üzerinden hesaplandığında TL fiyatı 1110 liraya düşüyor. 

Ya da şöyle hesaplayalım: Petrol 2019 yılında 65 dolar ortalamadan işlem görse, bu yıl ise 45 dolar seviyesinde kalsa yine de doğalgazda TL’deki değer kaybına rağmen yüzde 10 indirim marjı oluşuyor. 

***

Nereden bakarsanız bakın doğalgaz ithalatında yurtdışı fiyat değişimleri bize en az yüzde 10 indirim gösteriyor. Bu en az rakam…

Pandemi ile petrol fiyatının 70 dolardan 15 dolara kadar düştüğünü unutmayın. Bunlar gaz fiyatlarına da yansıyacak. 

Avrupa’da gaz fiyatlarının spot piyasada 170 dolardan 60 dolara geldiğini iki gün önce yazmıştım. Biz boru hattı üzerinden gecikmeli ve daha sınırlı bir indirim görmeye başladık ve asıl düşüşü son çeyrekte göreceğiz. 

Peki ekonomi yönetimi gaz ithalatında düşen fiyatları Türk Halkına yansıtacak mı? 

Ben tahminimi söyleyeyim: Kesinlikle HAYIR 

Hükümet nasılsa Milletin alıştığı politikayı uygulayacak ve “bize daha sıkı sarılırsanız sonraki yıllarda uygularız” diyecek. Dünyada düşen gaz fiyatlarını yurt içinde ‘bize oy verirseniz indiririz’ politikasına çevirecek. 

***

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri