Ana Sayfa Türkiye Sadece 6 yılda 3,40 liradan 13,25 liraya çıkan köprü ücretleri… Otobanlardan, köprülerden...

Sadece 6 yılda 3,40 liradan 13,25 liraya çıkan köprü ücretleri… Otobanlardan, köprülerden gelen paralar nereye gidiyor?

İbrahim Kahveci köprü zamlarını eleştirdi. Zamlar hala tartışılmaya devam ederken Kahveci, bakım onarım listelerinin neden artık yayınlanmadığını sordu.

Karar’dan İbrahim Kahveci, köprü geçiş ücretlerine gelen zamların ardından devletin köprülerden elde ettiği gelirleri masaya yatırdı. Onarım gerekçesiyle yapılan zamlar tartışılmaya devam ederken Kahveci, bakım onarım listelerinin neden artık yayınlanmadığını sordu.

İşte İbrahim Kahveci’nin “Köprü parası ve sansür” başlıklı yazısı…

Ekim 2019: 1. ve 2. Boğaz Köprüleri geçiş fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı. Zam gerekçesi olarak Boğaz Köprülerine büyük bakım onarım gideri yapılması gösterildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü-KGM sitesinde yer alan bilgilere bakmış ve 1. Bölge bakım onarım giderinin 257 milyon liraya ancak ulaştığını görmüştük. Bu gider personel dahil tüm giderleri kapsıyordu (2018).

Oysa 2018 yılında sadece 1. ve 2. Boğaz Köprülerinden 608.7 milyon lira gelir toplanmıştı. Bu gelirden vergiler ve yüzde 10 Belediye payı düşünce kalan net para 464,3 milyon liraydı.

1. Bölge otoyol gelirlerini bu hesaba hiç katmıyoruz.

2019 yılında seçim vardı ve zamlar yapılmadı. Ama Ekim ayında artık seçimler bittiğinden ertelenen zam bakım onarım gerekçesi ile hemen yapılıverdi.

2021 yılına girerken birden yüzde 26,5 zam daha yapılıverdi. Ama bu sefer bir gerekçe açıklanmadı.

2019 yılındaki zammın ardından bakım onarım giderlerini köprülerin bulunduğu 1. Bölge olarak çıkartıp kamuoyuna açıklamıştık.

İşte artık o bakım onarım listesi bir daha yayınlanmıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü sitesinde en son bakım onarım bilgileri 2018 yılına ait.

2019 yılında köprülerden 117 milyon 488 bin araç geçiş yapmış. Bu araç geçişlerinden de net 425 milyon lira para tahsil edilmiş.

2020 yılının köprü geçiş bilgileri ise sadece ilk 3 aylık verilmiş. Mart 2020 sonrasına ait köprü geçiş bilgileri de artık yayınlanmıyor.

***

Boğaz köprülerinden büyük araç geçişleri yapılırken geçen araç sayısı 150 milyonu buluyordu. Şimdi büyük araçlar zorunlu olarak daha yüksek fiyatlı özel sektör köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsüne yönlendirildi.

Haliyle 1. ve 2. Köprüden geçen araç sayısı 120 milyon seviyesine geriledi. Bu hesaba göre günlük araç sayısı 320 bini geçiyor.

Günde 320 bin araç tek yönlü ücret ödediğinden 160 bin araçtan para alınıyor. Artık köprü geçiş fiyatı 13,25 olduğuna göre İstanbullular işe gidip gelirken vs günlük olarak köprülere 2,1 milyon liradan fazla para ödemek zorunda.

Bu hesapla aylık köprü ödemesi 64 milyon lira ederken, yıllık ödeme ise 760 milyon liraya çıkıyor. Bu paranın yüzde 18’i KDV olarak Hazineye gidiyor. Kalan paranın yüzde 10’u ise Belediye payı olarak yerel yönetime gidiyor.

Geriye nereden bakarsanız bakın net ücret olarak 560 milyon lira kalıyor.

Bu para köprülerden kalan sadece 1 yıllık paradır.

15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminden önce bu köprü geçiş ücretleri 2015 yılında sadece 3,40 liraydı. Şimdi aradan 6 yıl geçti ve ücretler 13.25 lira.

Peki, bu para bakım onarıma da gitmiyorsa nereye gidiyor?

Bu arada unutmayın ki asıl gelir eski otoyollardan sağlanıyor. Köprü gelirlerinin yaklaşık 3,5 katı ücret Özal dönemi yapılan TEM otoyolundan elde ediliyor.

TEM ücret geliri köprü gelirleri ile kıyaslandığında bu yıl 2,8 milyar lirayı aşması bekleniyor. Toplam köprü ve otoyol gelirlerinin de 3,5 milyar lirayı geçmesi sürpriz olmayacaktır. Ama yukarı değindiğim gibi biz bu rakamları göremeyeceğiz.

Çünkü veriler yayından kaldırıldı.

***

Evet, 6 yılda 3,40 liradan 13,25 liraya artırılan köprü fiyatları ve otoban ücretleri gelirleri nereye gidiyor?

Bütün mesele aslında burası.

Köprülere ne zaman büyük zamlar yapılmaya başlandı? İşte bu soru bütün gerçeği açıklıyor.

Köprülere büyük zamlar özel sektörün köprüleri hizmete açılmaya başlanınca yapıldı. YSS ve Osmangazi Köprüsü ne zaman hizmete girdi ise eski 1. ve 2. Boğaz Köprülerine de o zaman büyük zamlar geldi.

Kısaca İstanbullular aslında geçmedikleri YSS ve Osmangazi Köprülerine de para ödemeye başlamış oldular. Ya da TEM otobanını kullanan sürücüler aslında Hazine Garantili Müteahhitlerin yüksek fiyatlı yol ve köprülerine de para ödemeye başlamış oldular.

Hani geçmediğin köprünün parasını da siz ödersiniz derken aslında tam da bunu söylemiş oluyoruz.

Oysa bu zamlar bile Hazine Garantili Müteahhitlere yetmiyor.

Kalan kısımlar zaten Hazine üzerinden KGM’ye aktarılıyor ve oradan ödeme yapılıyor. O yollardan geçenler ise zaten yüksek fiyatı ödüyor ve maliyetlerine fazlası ile yansıtıyor.

Bugün markete gittiğinizde 1 kg domates veya 1 kg elma aldığınızda da aslında Hazine Garantili Müteahhitlere ödemede bulunuyoruz.

Bu tablo Hazine Garantili Müteahhitlerin Milletin gırtlağına kadar sarılmış olduklarını gösteriyor. Ama Millet farkında değil sadece.

Çünkü yönetim bunları eser siyaseti olarak gösteriyor ve para kısmını “tek kuruş ödemiyoruz” diye lanse ediyor.

Bence haklılar. Çünkü parayı Millet ödüyor..

Takip Et

20,355BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Pelikan – MHP flörtü mü başladı?

MHP Genel Başkan Danışmanı Yıldıray Çiçek, dün yaptığı paylaşımla bu soruyu akıllara getirdi. Kişisel Twitter hesabından Yekvücut adlı sosyal...

Gine açıklarında bir Türk gemisi Nijeryalı korsanlar tarafından kaçırıldı

M/V Mozart isimli Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, 19 kişilik mürettebattan 1 kişi öldürülürken, 15 kişi ise...

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç: İnadına Serok Ahmet diyeceğiz

Tigris Haber'e konuşan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, MHP lideri Bahçeli'nin 'Serok Ahmet' çıkışına tepki gösterdi. Altaç,...

Akşener’den iktidara Selçuk Özdağ tepkisi: Sessiz kalamazlar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi hakkındaki paylaşımları hatırlatarak "Kendilerine yönelen en küçük sözlü saldırıya bile en...

Editörün Seçtikleri

Josef de Souza Beşiktaş’ı kanatlandırdı! İşte Souza’nın golü

Josef de Souza'nın Galatasaray'a attığı golü izle. Josef de Souza 79. dakikada Josef de Souza'nın golüyle öne geçti. Sol kanattan Rıdvan'ın ortasında Luyindama'nın dokunamadığı...

Flaş! Flaş! Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu’ndan ortak açıklama

Selçuk Özdağ'a saldırının ardından MHP lideri Bahçeli'nin bugün yaptığı açıklama siyasette tansiyonu iyice yükseltirken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu akşam Gelecek Partisi Genel Başkanı...

Bahçeli tehdit etmişti! Davutoğlu’ndan Karar gazetesine flaş ziyaret

Bahçeli'nin tehditleriyle gündem olan Karar gazetesi ve yazarlarına en büyük desteklerden biri Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Gazeteyi ziyaret eden Davutoğlu, gazetenin üstlendiği tarihi misyona dikkat...

Alaves Real Madrid canlı izle

Alaves Real Madrid canlı izle. Real Madrid alt sıralardaki Alaves’e konuk oluyor. Alaves Real Madrid maçını canlı izle. https://youtu.be/dd7_u7dWhXU Alaves Real Madrid canlı izle İspanya La Liga’nın...

Şener Özbayraklı neden sakatlandı? Galatasaray’da Şener’in sakatlığı ne

Şener Özbayraklı neden sakatlandı? Galatasaray'da Şener'in sakatlığı ne? Beşiktaş Galatasaray derbisinin 38. dakikasnıda Şener bir sakatlık yaşadı.
 
Galatasaray'da Şener Özbayraklı topsuz alanda kendisini yere...