Ana SayfaTürkiyeİbrahim Kalın: Biz kuantum sıçraması yaşadık

İbrahim Kalın: Biz kuantum sıçraması yaşadık

Türkiye’nin ABD ile ilişkileri konusunda açıklama yapan İbrahim Kalın, Türkiye’nin savunma sanayinde kuantum sıçraması yaşadığını söyledi. Kalın, ayrıca “21 milyar dolarlık bir ticaret hacmi Türk Amerikan ilişkilerine yakışmıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türkiye’nin ABD’den F-16 talebini “Hakkımız olan F-35’leri almak önceliğimiz, ABD ile kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35’lerimizi alırız; çözülmezse alternatif arayışlarımıza devam ederiz. Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir.” diyerek doğruladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Reuters haber ajansının gündeme taşıdığı, Türkiye’nin ABD’den F-16 talebiyle ilgili yaptığı açıklamada, F-35 programına ödenen 1,4 milyar doları anımsattı ve “Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor” şeklinde konuştu.

Milliyet’ten Aslıhan Altay Karataş’ın sorularını yanıtlayan Kalın, Reuters haber ajansının gündeme taşıdığı, Türkiye’nin ABD’den F-16 talep ettiği iddiasını doğrular nitelikteki şu sözleri söyledi:

ABD HATASINDAN DÖNMEZSE F-16 ALTERNATİF OLABİLİR

“Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması tamamen hukuk dışı ve haksız bir uygulama. Sadece Türkiye açısından değil, F-35 programı açısından da yanlış ve maliyetli bir karar. Umarım bu hatadan en kısa zamanda geri dönerler, ama geri dönmemeleri halinde bizim o projeye 1.4 milyar dolar ödediğimiz bir bütçe var. Bu bizim paramız, bunun doğru kullanılması için alternatifler neler olabilir? Eğer F-35 meselesi yakın vadede çözülmeyecekse, o zaman alternatiflere bakmamız gayet doğaldır. Türkiye savunma sanayi alanında alternatifsiz değildir. İhtiyacı olan ürünleri müttefiklerinden ve dünya pazarlarından alma yoluna gidebilir. En önemlisi ise bu süreçte yerli ve milli imkan ve kabiliyetlerimizi geliştirmemizdir ki, Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu sayesinde son on yılda bu alanda muazzam mesafeler aldık ve adeta bir kuantum sıçraması yaşadık. Bu ivmeyi muhafaza ederek savunma sanayi alanında daha çok adımlar atacağız.

Türkiye’ye uygulanan açık ya da örtülü ambargolar artık eski etkisine sahip değil. Birileri bu yollarla Türkiye’yi cezalandırmak gibi bir düşünce içindeyse bunun beyhude bir fikir ve abesle iştigal olduğunu onlara hatırlatmak gerekir. Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir. F-35 tabii ki önemli bir teknoloji ve bizim birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır. Fakat yaptırımlardan dolayı savaş uçakları filomuzu güçlendirme projesinden vaz geçecek değiliz. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35’lerimizi alırız; çözülmezse ve sorun bir müddet daha böyle kalırsa, biz de alternatif arayışlarımıza devam ederiz.”

ERDOĞAN, G20’DE BIDEN İLE NE GÖRÜŞECEK?

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile G20 zirvesinde yapacağı ikili görüşmede ele alınacak konulara ilişkin ise şunları söyledi: “ABD ile kapsamlı ilişkilerimiz var. İkili siyasi ve ekonomik ilişkiler, enerji, güvenlik, terörle mücadele, ticaret, savunma sanayi, Afganistan, Suriye, Irak, Karabağ, Kafkaslar, Libya, Doğu Akdeniz ve diğer bölgesel ve küresel konular. Liderler bu konuları ana başlıklar halinde ele alacaklar. Arzu ettiğimiz iki stratejik ortak ve müttefik ülkenin, bu tanıma uygun bir bakış açısıyla ve pozitif bir gündemle meseleleri ele alması ve uzlaştığımız konularda mesafe almamız, anlaşamadığımız konuları da müzakere ve diyalog yoluyla çözmektir. Özellikle ticaretin artırılması konusunu çok önemsiyoruz. Beyaz Saray’da yaptığım görüşmelerde muhataplarıma bu konunun altını özellikle çizdim. 21 milyar dolarlık bir ticaret hacmi Türk Amerikan ilişkilerine yakışmıyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri