Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan: 2021’e öyle bir miras bırakıyoruz ki...

İbrahim Turhan: 2021’e öyle bir miras bırakıyoruz ki…

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı & Ekonomist İbrahim Turhan, Türkiye’de ekonominin sistem yaklaşımından ve kurumsal kapasiteden yoksun bir şekilde yönetildiğini ve 2021’e sürdürülebilir olmaktan çıkan bir tablonun miras bırakıldığını söyledi.

Bidebunuizle kanalında Yavuz Oğhan’ın konuğu olan İbrahim Turhan, ekonomiye ve gündeme dair çarpıcı yorumlarda bulundu ve soruları yanıtladı.

İbrahim Turhan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Gelecek Partisi olarak dün gerçekleştirdiğimiz “Ekonomide Gelecek Modeli” programımızda asgari ücretlinin vergi yükünden kurtarılarak net maaşının ödenmesi, işverenin üzerindeki sosyal güvenlik yüklerinin azaltılması, EYT mağdurlarının insan onuruna yaraşır ve sosyal güvenlik sistemini sarsmayacak şekilde taleplerinin yerine getirilmesi, kırsal dönüşüm gibi çok sayıda önemli konuları gündeme getirdik. Biz ekip olarak aylarca çalıştık, çünkü ekonomik verilere bile kolayca ulaşamıyorsunuz artık. Ben açıkçası bu verilerin hükümetin elinde olduğunu bile düşünmüyorum çünkü kurumlara zarar verildi. Biz kendi imkanlarımızla, kamuyou araştırma şirketlerinin desteğiyle sorunların ilgilileriyle anketler yaptık, çalışmalarımızı mikro veriler üzerinden inşa ettik.

2021’E ÖYLE BİR MİRAS BIRAKIYORUZ Kİ…

Ekonomide iyiye bir gidişatın olacağına dair umudum yok. Bugün önemli bir problem günlük sorunları çözmek için gelecek nesillerin üzerine taşıyamayacakları yüklerin aktarılması. Sorunu bu şekilde ileriye taşımak haksızlıktır. 2021’e öyle bir miras bırakıyoruz ki, sürdürülebilir olmaktan çıkan bir kamu maliyesi, bütçe açıkları, ciddi dış ticaret açıkları, yüksek enflasyon, maliyet artışları. Allah yardımcımız olsun

ADI VARLIK FONU, AMACI YÜKÜMLÜLÜK YARATMAK

Varlık Fonu kuran ülkeler, eldeki fazla varlığı değerlendirmek için kurarlar bunu. Bu ülkeler ya cari fazla veriyordur, ya emtia üreticisidir, yurtiçi tasarrufları fazladır veya kamunun elinde birikmiş fonları daha rasyonel şekilde değerlendirmek için kurarlar bu fonu. Ama bizim Varlık Fonumuz yükümlülük yaratmak için kuruldu. Adı Varlık Fonu ama amacı yükümlülük yaratmak.

Programın tamamını izlemek için:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri