Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan: Acilen hükümet Merkez Bankası'nın bağımsızlığına saygı göstereceğini açıklamalı

İbrahim Turhan: Acilen hükümet Merkez Bankası’nın bağımsızlığına saygı göstereceğini açıklamalı

Rekor üstüne rekor kıran döviz kuru ve yüksek enflasyon hakkında değerlendirmede bulunan İbrahim Turhan, fiyat istikrarı sağlanana kadar Merkez Bankası’nın faiz indirime gitmemesi gerektiğini söyledi.

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi İbrahim Turhan sosyal medya aracılığı ile paylaştığı mesajında ülkede yaşanan ekonomik durumu değerlendirdi. Kurda denge kaybolmuştur diyen Turhan, “Üreticiler fiyat verememekte, üretim aksamaktadır. Vadeli ticaret ve ödeme sistemi büyük darbe yemiştir” dedi.

Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi sosyal medyadan yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

‘Hükümete Açık Çağrı’ diyerek iktidara seslenen Turhan “Bugün ekonomi açısından Türkiye tarihinin acı günlerinden birini yaşıyoruz. Gün içinde USD/TL kurundaki artış anlık olarak yüzde 17,5’i buldu. Kurdaki artış, Ekim ayı başına göre yüzde 40, Kasım ayı başına göre ise yüzde 30’u aştı” dedi.

Turhan paylaştığı mesajda madde madde yapılması gerekenleri sıraladı.

‘ACİLEN’ başlığı altında paylaşan Turhan, ilk olarak “TCMB Merkez Bankasi bundan sonra, enflasyon hedefine ulaşıncaya ve fiyat istikrarı kalıcı olarak sağlanıncaya kadar artık daha fazla faiz indirimi yapmayacağını, hatta gerekirse bütün politika araçlarını kullanarak etkili parasal sıkılaştırma yapabileceğini duyurmalıdır” dedi.

İkinci olarak “Kambiyo kontrolü, sermaye hareketlerinin kısıtlanması, yurt içi yerleşiklerin döviz varlıklarının belirlenecek bir kur üzerinden zorunlu olarak TL’ye çevrilmesi gibi hususların söz konusu olmadığı yetkililerce resmen duyurulmalıdır” şeklinde mesaj verdi.

“Hükümet, TCMB’nin araç bağımsızlığına kesinlikle saygı göstereceğini duyurmalıdır” ve son olarak da “Ekonomi yönetiminde değişiklik söylentileri açıklığa kavuşturulmalı, bu konudaki belirsizlik ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

‘ANAYASAL GÖREVİNİZE UYUN’

“Derhal uygulamaya koyulacak bu önlemlerin ardından aşağıdaki yapısal reformların en kısa sürede yaşama geçirileceği bir politika çerçevesi benimsenmelidir” diyen Turhan, “Anayasaya göre toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak Hükümetin sorumluluğudur. Bu anayasal görevinize uyun” dedi.

Turhan, mesajında “Yasanın size yüklediği açık ve kesin hükümlere uyun. Görevinizi yapın. Fiyat istikrarını temel hedef edinin, uygulayacağınız para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını bağımsız olarak belirleyin.Buna karşın kurda oynaklık olursa o zaman bunu söyleyebilirsiniz” şeklinde seslendi.

Turhan sözlerine “kurda fiyat oluşamaz hale gelmiş, denge kaybolmuştur. Üreticiler fiyat verememekte, üretim aksamaktadır. Vadeli ticaret ve ödeme sistemi büyük darbe yemiştir. Öncelikle fiyat dengesinin oluşamaması durumunun sona erdirilmesi ve geçici de olsa istikrar sağlanması gerekmektedir” diye ekledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri