Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan: Bu yaşanan çalkantı sadece bir uyarı

İbrahim Turhan: Bu yaşanan çalkantı sadece bir uyarı

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı & Ekonomist İbrahim Turhan, kişisel Twitter hesabından ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Söylemedi demeyin, bu yaşanan çalkantı sadece bir uyarı” diyen Turhan’ın açıklamaları şu şekilde:

Hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını tanımıyorsunuz. Mülkiyet hakkı da dahil evrensel haklara saygınız yok. Toplumdaki kutuplaşmadan, bölgedeki gerilimden besleniyor, bunları kendiniz için yararlı görüyorsunuz. Bilgi, akıl, rasyonalite, olgusal gerçeklik alerji yapıyor…

İyi yönetişim kurallarına uymak, kurumların uzmanlığına, yetkinliğine saygılı bir yönetim tarzı uygulamak istemiyorsunuz. Genel kabul görmüş iyi uygulama standartlarından, uluslararası kurallardan hazzetmiyorsunuz. İktisat teorisi ile kavgalısınız.

Dolayısıyla -söze gelince başka konuşsanız da- uygulamalarınız, politikalarınız küresel yatırımları dışlıyor. Sermayenin duyarlı olduğu  9 kusurlu hareketin tamamını yapacağınız için, piyasalarda küresel yatırımcı varlığını istikrarsızlık yaratacak bir unsur olarak görüyorsunuz.

Yerli yatırımcıyı kümesteki kaz gibi görüyor, finansal piyasaları düzenlerken gündelik önceliklerinizi gözetiyor, her gün kural değiştiriyor, denetimi tehdit aracı olarak kullanıyorsunuz. Böyle bir yapıda her türlü irrasyonelliği ve nobranlığı yapabileceğinizi sanıyorsunuz.

Hem faizi hem kuru belirleyeceğini, hem krediyi genişletip hem dış açığı tutacağını, hem sorumsuz bütçe harcamasını hem ölçüsüz parasal genişlemeyi aynı anda yapabileceğini düşünecek kadar cüretkar (ve tabii bilgisiz) bir ekibin istedikleri gibi at koşturacakları alan açmışsınız.

Bu arada küresel riskler, bölgedeki jeopolitik aleyhimize gelişirken bile bu tutumu sürdürüyor, tek önlem olarak sermaye girişini caydıracak, piyasa ekonomisinin canına biraz daha okuyacak kararlar açıklıyorsunuz.

Söylemedi demeyin, bu yaşanan çalkantı sadece bir uyarı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri