Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan, ekonomi yönetimi üzerinden iktidara sert sözlerle yüklendi

İbrahim Turhan, ekonomi yönetimi üzerinden iktidara sert sözlerle yüklendi

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı ve ekonomist İbrahim Turhan, Twitter hesabı üzerinden ekonomi yönetimini topa tuttu

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı ve ekonomist İbrahim Turhan, kişisel Twitter hesabı üzerinden sert sözlerle ekonomi yönetimini eleştirdi.

Kargalar güler!

Turhan, birtakım rakamlar üzerinden hükumetin faiz artırımı konusundaki çelişkili açıklamalarına değinerek şunları söyledi: “4 Ağustos’ta %7,72 olan TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,15. Para piyasasında haftalık faiz %10,65’e, aylık %11,80’e çıktı. 2 yıl vadeli Hazine tahvili getirisi (gösterge) %13,28. Ama neymiş; faiz artırmamışız… ‘Kargalar bile güler’ derdim ama durum vahim.”

Ekonomi sizin egonuzu tatmin edeceğiniz deneme tahtası mı?

İktidarın bir saplantı uğruna 83 milyona bedel ödettiğini söyleyen İbrahim Turhan, paylaşımında “Faiz-enflasyon ilişkisine dair anlamsız bir saplantı sebebiyle faiz artmış olmasına rağmen bunu saklamaya çalıştığınız için maliyetine katlanıyoruz ama yarar sağlayamıyoruz. Ekonomi sizin egonuzu tatmin edeceğiniz deneme tahtası mı? 83 milyon insanın ekmeğiyle oynuyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

İnsanda utanma olur!

Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü: ABD doları dünyada son 28 ayın en düşük seviyesindeyken aylık sadece 2,5 milyar dolar dış ticaret açığı ile kur sıkıntısı yaşıyoruz. TCMB iç varlıkları 4 katına çıkmış durumda. “Yılbaşından beri rezervlerde 50 milyara yakın hesap açığı var, ne oldu bu para” diyoruz; cevap yok. 2013’te küresel ekonomide payımız %1,23’tü. 2017’de bile hala $852,7 milyar ile %1,05’teydik. 2020’de yüzde 1’in altına düşeceğiz. Üç yılda enflasyon ile, işbilmezlik ile, kötü yönetim ile milletin en az 180 milyar gelirini buharlaştırdınız. Ekonomiyi ağır borç yükü altına soktunuz. Gelecek yıllara ilişkin yükümlülüğü hesaplayamıyoruz bile! Merkez Bankası yedek akçesini harcadınız, karşılıksız para bastınız, rezervlerin dibine darı ektiniz. Üç yıllık döneminizde birikimli büyüme sıfır olacak. İnsanda utanma olur…”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri