Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan, ekonomiye baskıyı anlattı: Bankalar yönetici seçerken bile hükümetin hoşuna gidecek...

İbrahim Turhan, ekonomiye baskıyı anlattı: Bankalar yönetici seçerken bile hükümetin hoşuna gidecek isimler aramak zorunda hissediyor

Ekonomist İbrahim Turhan, Türkiye Bankalar Birliği Toplantısı’nda alınan kararları değerlendirdiği açıklamasında, çarpıcı yorumlarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı ve Ekonomist İbrahim Turhan, Türkiye Bankalar Birliği’nin gerçekleştirdiği “Ekonomide normalleşme değerlendirme toplantısı” kararlarına önemli yorumlarda bulundu.

İddia edilenin aksine eksik olan şeyin “koordinasyon, işbirliği ve iletişim” olmadığını savunan Turhan, şu ifadeleri kullandı:

Eksik olan koordinasyon, işbirliği, iletişim değil. Eksik olan; iktisat bilimi, finansal gerçekler ve piyasa uygulamaları ile uyumlu, bilgiye ve akla dayanan, toplumu önemseyen, keyfîlikten uzak, öngörülebilir ve gerçekçi politika. Bu metni yazanlar da bunu biliyorlar ama …

Hatta koordinasyon o kadar iyi ki özel bankalar da dahil, telefonla gelen talimatlarla yönlendirilmiyor mu? “İşbirliği” sayesinde bankalar yönetici seçerken kendilerini, düzenlemelerde yer alan koşullara uymaktan öte Hükümetin hoşuna gidecek isimler aramak zorunda hissetmiyor mu?

İletişim neredeyse uzaktan kumanda durumunda, kimlere kredi verileceğine/verilmeyeceğine, uygulanacak faize kadar her konuda “etkin iletişim” söz konusu değil mi? Şunu söyleyin; “Hükümet iletişimde illüzyondan, koordinasyonda dayatmacılıktan vazgeçsin.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri