Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan: Evrensel değer kavramını sapma ve özüne ihanetle eşdeğer göstermeye çalışanlar...

İbrahim Turhan: Evrensel değer kavramını sapma ve özüne ihanetle eşdeğer göstermeye çalışanlar var

İbrahim Turhan, Gelecek Partisi olarak “Evrensel değer” ve “Evrensel norm” kavramlarına yaklaşımlarını anlattı ve çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı İbrahim Turhan, ‘Evrensel değer’ ve ‘Evrensel norm’ gibi kavramların kullanılmasını bir tür sapma olarak gören, hatta bunu kendi özüne ihanetle eşdeğer göstermeye çalışanlar var” dedi.

Altı doldurulmuş özgüvene ve kanıtlanmış haklılığa sahip fikirlerin evrensel olanla buluşmaktan çekinmeyeceğini söyleyen Turhan, bu yüzden Gelecek Partisi’nin parti programına evrensel ifadeleri hiçbir kompleks duymadan aldıklarını söyledi.

Turhan’ın kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Evrensel değer”, “evrensel norm” gibi kavramların kullanılmasını bir tür sapma olarak gören, hatta bunu kendi özüne ihanetle eşdeğer göstermeye çalışanlar var. Oysa altı doldurulmuş özgüvene ve kanıtlanmış haklılığa sahip fikiler/inançlar evrensel olanla buluşmaktan çekinmez.

Bu yüzden şu ifadeleri hiç kompleks duymadan Gelecek Partisi Programına aldık: “Evrensel insan hakları standartları, bir arada huzurlu ve müreffeh bir şekilde yaşamamızın teminatı olduğu gibi vatanımızın ve milletimizin birliği ve dirliği için de vazgeçilmez bir öneme sahiptir.”

“Partimiz modern gelişmiş ülkelerin ulaştığı insan hakları kazanımlarının vatandaşlarımızın da en temel arzusu ve hakkı olduğuna inanmaktadır.” “Hukuk; eşitlik, özgürlük ve adalet gibi evrensel değerlerin süzgecinden geçmiş kurallar manzumesidir.”

“Gençlerimizin düşünen, sorgulayan; demokratik ve evrensel ahlâkî değerleri içselleştirmiş, farklılıklara saygılı, ahlâkî bir duruşla her türlü ayrımcılığın karşısında duracak, çağdaş dünyanın bilgisine hâkim ve sorumluluk alabilen bireyler olmasını arzuluyoruz.”

“Eğitimde evrensel değerleri ve insan haklarını merkeze alan, farklılıkları bir zenginlik olarak gören, tek tipçi değil, çoğulcu bir yaklaşımı benimseyerek tüm kesimleri kucaklayan demokratik bir yaklaşım benimsenecektir.”

“Eğitim paradigmamız siyasi çekişmelere değil toplumumuzun ortak özlemlerine ve gelecek beklentilerine dayanan, evrensel insanlık birikimi ile toplumumuzun tarihi tecrübelerini özgün bir senteze kavuşturan çağdaş bir anlayışla oluşturulacaktır.”

Sosyal politikaların, bilimsel yöntemlerle hazırlanacak projeksiyonlar, evrensel ilkeler ve bilimsel veriler doğrultusunda net ve ölçülebilir hedefler gözetilerek oluşturulması, toplumsal barışımız ve siyasi ahlâkımızın yeniden tesisi için mutlak bir zorunluluk haline gelmiştir.”

Evrensel değerlere yüz çeviren bir yerlilik iddiası medeniyetlerin çöküşe geçtiğinin göstergesidir. İçe kapanmayı, durgunlaşıp donuklaşmayı, içeriden bozulup yozlaşmayı getirir. Her şeyden korkan, her farklılığı ötekileştirerek düşman gören “kabile mantığı” işte budur.

Evrensel değerleri içselleştirme yabancılaşma değil kendi özünü, yerel renklerini evrensel ölçeğe ulaştırma başarısı göstermektir. Bu ise ancak inancından, öz değerlerinden kuşkusu olmayan, evrenselliğin yerliliğin karşıtı değil tamamlayıcısı olduğunu idrak edebilenlerin harcıdır

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri