Ana SayfaTürkiyeTürk lirası neden istikrar kazanamıyor? Enflasyonun hızı neden kesilmiyor? Uzmanından dinleyin

Türk lirası neden istikrar kazanamıyor? Enflasyonun hızı neden kesilmiyor? Uzmanından dinleyin

Gelecek Partisi ekonomi kurmaylarından İbrahim Turhan, Türk lirasına yeniden güven oluşması mümkün mü sorusuna yanıt verdi.

Gelecek Partisi ekonomi kurmaylarından İbrahim Turhan, Türk lirasına yeniden güven oluşması mümkün mü sorusuna yanıt verdi.

Döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını 2 puan artıran Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesi opsiyonunda sunduğu oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürdü. Sabaha karşı Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar ne anlama geliyor? Burada murat edilen nedir? Kararlar ekonomiye nasıl yansıyacak? İşte tüm bu kritik soruları ekonomi uzmanı İbrahim M. Turhan KARAR’a yorumladı.

Vatandaşlar ve şirketler mevduatlarının çoğunu TL yerine döviz ve altında tutmayı tercih ederken Merkez Bankası’ndan (TCMB) bu duruma müdahale amacını taşıyan bir hamle geldi.

Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânını (Rezerv Opsiyon Mekanizması – ROM) azami oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürdü. Bir de döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını 2 puan artırdı.

Ekonominin yönünü etkileyecek bu kararı Borsa İstanbul eski Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olan ekonomist İbrahim M. Turhan şöyle yorumladı:

Karar: Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesi ile ilgili karar ne anlama geliyor?

İbrahim M. Turhan: Alınan kara sokaktaki vatandaşı ilk etapta etkilemeyecek. Bu karar Merkez Bankası ile bankalar arasındaki işlemleri etkileyecek bir hamle. Merkez Bankası, elinde sokaktaki insanında hayatını etkileyecek çok güçlü araçlar varken onları kullanmıyor. TCMB’si TL’deki değer kaybını, enflasyonu direkt etkileyecek çok daha güçlü araçlar varken Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi ile bunları kullanmıyor.

Merkez Bankası arkadan dolanıyor

Elindeki araçları kullanamayan MB, TL zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesi ile ilgili yeni düzenlemeler yaparak günü kurtarmaya çalışıyor. Bunların hiçbir etkisi olmaz demek doğru değil ama soruna çözüm bu değil. Merkez direkt müdahale yerine arkadan dolanarak aynı sonucu almaya çalışıyor. Bu durumda ‘etkisiz silah’ istenen etkiyi yaratmayacaktır.

Türk lirasına güven oluşsun derken…

Türk lirasına yeniden istikrar kazandıracak, enflasyonun hızını kesecek güçlü hamleleri yapamayan Merkez Bankası, çok daha etkisiz araçlarla müdahale etmeye çalışıyor. Bunun yapılması ile piyasalarda şöyle bir algı oluşuyor: ‘Merkez Bankası asıl silahı olan faiz artırımını kullanamadığı için yan yollara sapıyor. MB Türk Lirası’nı savunması gerektiği zaman bunu yapamayacak’ bugün yayımlanan kararların verdiği mesaj budur. Yani TL’nin direkt savunulamadığı bir ekonomik ortamda siz olsanız yatırım yapar mısınız?

Karar: Merkez’in yan yolları dolanmasının sonucu ne olur?

Enflasyon artmaya devam edecek

Yılın ilk üç ayında yani Naci Ağbal döneminde faiz arttırımı sonrası Türk Lirası değer kazandı, TL’ye güven arttı, döviz talebi azaldı, enflasyon hız kaybetti. O dönemde bankaların, yatırımcı kuruluşların ve aracı kurumların raporlarında yıl sonunda enflasyon 10 ile 12 arasında olur deniyordu.

Şimdi bu dönemde elinde parası olan yabancı yatırımcılar, sermaye sahipleri ‘bu Türk Lirası’nın ne olacağı belli değil çünkü bu Türk Lirası’sını gerektiği zaman savunacak, enflasyon ile etkili mücadele edecek, gerekirse faizi arttıracak bir Merkez Bankası yok ortada’ diye düşünüyor. O zaman da enflasyon beklentisi yukarıya doğru çıkıyor. Şu an enflasyon beklentisi yüzde 18’lere çıktı. Dolar bu dönemde TL karşısında yükselişine devam ediyor. Sonuç bu oluyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri