Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan korkutan tabloyu açıkladı: Artık enflasyon-kur sarmalından çıkmak mümkün değil. Kur...

İbrahim Turhan korkutan tabloyu açıkladı: Artık enflasyon-kur sarmalından çıkmak mümkün değil. Kur artışı düzenli hale gelecek

Üç başkan yardımcısının gece yarısı operasyonuyla görevden alındığı Merkez Bankası, bugün faizleri 200 baz puan indirdi. Şimdi şu soru çok popüler: Bu ne anlama geliyor? Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı İbrahim Turhan, kur tepkisinin sınırlı kalmasını ekonomi politikalarındaki akıl dışılığa bağladı.

“Kurda ani sıçramalar beklemiyorum ama kur artışı düzenli hale gelecektir” diyen İbrahim Turhan Twitter’dan yayınladığı kısa analizinde şu bilgileri verdi:

Kurda ani sıçramalar, kırılmalar beklemiyorum. Ama kur artışı düzenli hale gelecektir. Enflasyon-kur sarmalından çıkmak artık mümkün değil. Yakında bütçe üzerindeki etkileri de görmeye başlayacağız. “1990’lara hoş geldiniz”.

200 puan indirim bile vız geldi. Kurdaki anlık tepki sınırlı kaldı. Bu da normal. Reel kur, cari denge, yurt içi yerleşiklerin döviz mevcudu, bankaların ve reel sektör firmalarının döviz likiditesi bu düzeydeyken, ekonomi politikalarındaki akıl dışılığa kur tepkisi sınırlı kalır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri