Ana SayfaTürkiyeDiktatörlük rejiminden, savaşlardan ve katliamlardan kaçıyorlar! İbrahim Turhan'dan ırkçılık ateşini körükleyen mülteci...

Diktatörlük rejiminden, savaşlardan ve katliamlardan kaçıyorlar! İbrahim Turhan’dan ırkçılık ateşini körükleyen mülteci düşmanlığına derin bakış

Afanistan'daki katliamdan, savaştan kaçanların oluşturduğu yoğun göç Türkiye'de mültecilik kavramını ve buradan yürüyen mülteci düşmanlığını yeniden tartışmaya açtı.

Afanistan’daki katliamdan, savaştan kaçanların oluşturduğu yoğun göç Türkiye’de mültecilik kavramını ve buradan yürüyen mülteci düşmanlığını yeniden tartışmaya açtı. Gelecek Partisi kurucularından İbrahim Turhan’dan tartışmalara mütevazı bir katkı…

Afganistan’dan Türkiye’ye doğru başlayan yoğun göç dalgası toplumda göçmen tartışmalarını alevlendirdi. Ekonomist Turhan, hükümetin yanlış politikalarının yarattığı sorunların ve buna duyulan tepkinin ırkçılığın ateşini körükleyen bir mülteci düşmanlığına dönüşmemesi gerektiğini vurguladı. “Diktatörlük rejimlerinin baskısından, savaşlardan ve sivil katliamlardan, açlıktan ve ölümden kaçan insanlara karşı insanca davranmalıyız” dedi.

Suriye ile başlayan mülteci geçişi şimdi Afganistan üzerinden gerçekleşiyor. Afganistan’dan ABD’nin çekilmesiyle birlikte Taliban’ın yayılımını genişletmesi ülkeden kaçışları artırdı. Birçok Afgan Pakistan, İran ve Türkiye’ye göç etmeye başladı. Türkiye’de ise kamuoyunda göçmenlerin artışıyla ilgili tartışmalar baş gösterdi.

Türkiye’de göçmen tartışması ve provokasyonlar

Provokasyona açık olan bu hassas konuyla ilgili hükümetten ayrıntılı bir açıklama yapılmaması tartışmaları artırıyor. Toplumun bir kesimi pandemi dönemiyle birlikte yükselen işsizliğin göçmenlerin ucuza çalıştırılıyor olması nedeniyle artacağını savunurken. Bir kesim ise bunun hükümet politikalarından kaynaklandığını ve göçmenlerin suçlu olmadığını savunuyor.

Özellikle sosyal medyada yayılan göçmen karşıtlığının radikal boyutlara ulaşmasının getireceği riskler ise endişe yaratıyor. 25. ve 26. Dönem İzmir Milletvekili, Gelecek Partisi Kurucusu ve YK Üyesi İbrahim Turhan da sosyal medya hesabından konuya dikkat çekerek “Diktatörlük rejimlerinin baskısından, savaşlardan ve sivil katliamlardan, açlıktan ve ölümden kaçan insanlara karşı insanca davranmalıyız” dedi.

Irkçılığın ateşini körüklememeli

Turhan, “Hükümetin yanlış politikalarının yol açtığı sorunlar, iktidara duyulan haklı tepki ve toplumda büyüyen kuşkuların yol açtığı endişeler; son kertede dinsel ve/veya etnik ırkçılığın ateşini körükleyen bir yabancı/göçmen/mülteci düşmanlığına dönüşmemeli. Irkçılık ilkelliktir.

Kimsenin kendi tercihi değil

Sığınma hakkı, uluslararası hukukun güvencesinde temel bir insan hakkıdır. O ya da bu coğrafyada dünyaya gelmek kimsenin kendi tercihi değil. Diktatörlük rejimlerinin baskısından, savaşlardan ve sivil katliamlardan, açlıktan ve ölümden kaçan insanlara karşı insanca davranmalıyız” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri