Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan'dan trollere ekonomi 101 dersi: Reeskont ne demektir? Ve daha birçok...

İbrahim Turhan’dan trollere ekonomi 101 dersi: Reeskont ne demektir? Ve daha birçok soru!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), resmi bir açıklamayla Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkanın 20 milyar lirasının yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılacağını, söz konusu kredilerin azami 10 yıl vadeli ve sabit faizli olacağını duyurmuştu.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+menu/duyurular/basin/2020/duy2020-32

Gelecek Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Turhan’ın konuya ilişkin değerlendirmesi Karar Gazetesi’nde yer almış, Turhan konuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Hem kanuna aykırı hem adresi belirsiz!

Resim

Merkez Bankası eski başkan yardımcısı Turhan, Karar Gazetesi’nde dün yayımlanan haberde şunları söyledi: “Merkez Bankası’nın vereceği bu krediler şirketlere verilecek. Merkez sadece finansal sistemi kısa vadeli likidite açığını karşılamak için finansman sağlar. Muhatap bankacılık sistemidir. Dünyada da örnekleri var ama reel sektörü fonlamak yok. Fonlasa ne olur? Reel sektöre verilen kredi birilerinin tasarrufu. Bankalarda biriken tasarruflar, ticari kredi veya tüketici kredisi olarak veriliyor. Bu döngü sistemi dengede tutar. Fakat Merkez Bankası tasarruf toplayan bir kurum değil. Merkez deyim yerindeyse para yaratır. Bankalara verilen krediler tahviller karşılığında olur. Ama bu da kısa vadeli. Bu kadar uzun bir süre sistemden para aktarılamaz. Merkez’in doğrudan reel sektöre kredi vermesi sakıncalı ve yanlıştır” 

Şirketler hangi şartlarla seçilecek?

Türkiye açısında stratejik öneme sahip şirketlere kredi verileceğini aktaran İbrahim Turhan, bu şirketlerin hangi şartlarla seçileceğinin muallak olduğunu ekledi. Eximbank örneğini veren Turhan “Eximbank üzerinden reeskont kredisi vermenin geçerliliği var. Eximbank’a para veriliyor karşılığında da döviz rezervi alınış oluyor. Şimdi gerçekleşecek girişimde ise şirket başına 400 milyon lira verileceği söyleniyor ama istisna da yapılabilecek. Paranın nereye harcanacağının garantisi yok. Yanlış bir yaklaşım” diye konuştu.

Kaynak tahsisi yapamaz

Merkez bankalarının işinin kısa vadeli likidite sağlamak olduğunu anlatan İbrahim Turhan şöyle devam etti: “Kredi vermek tasarruflar ile yatırımlar arasında aracılık işlevi gören finansal sistemin işidir. Risk yönetimi ve fiyatlama sayesinde hem tasarruf sahibi korunur hem ekonomik kaynakların verimli dağıtılması sağlanır. Merkez Bankası tasarrufların biriktiği klasik anlamda bir banka değildir. Bu yüzden de kaynak tahsisi yapmaz. Görevi para piyasasında likidite yönetimi yoluyla para politikası uygulamak, fiyat istikrarını sağlamak, finansal istikrara katkıda bulunmaktır. Açıklama metninde ‘ülkemiz açısından kritik önemde olan selektif sektörlerdeki yatırımlar’ deniyor. O ‘seleksiyonun’, seçimin nasıl yapıldığını/yapılacağını bilmeyen var mı? Kaynak sıkıntısı o kadar mı arttı da ‘seçilmiş’ şirketlere para aktarmada sıra TCMB’ye geldi?”

Sabah bildiğimiz gibi…

Sabah, isim vermeden Gelecek Partili İbrahim Turhan’ın değerlendirmelerine ilişkin bir haber yaptı. Sabah Gazetesi ekonomi editörü Dilek Güngör imzasını taşıyan haber, okuyanlara “okuduğunu anlamamış” dedirtti. “Cari açığı azaltacak krediden rahatsız oldular! İşte o gerçekler…” başlığıyla yayımlanan haberde şu ifadelere yer verildi:

İDDİA: MERKEZ BANKASI KANUNU’NUN 56. MADDESİNE AYKIRI. ŞİRKETLERE KREDİ VEREMEZ…KREDİ KARŞILIKSIZ VERİLECEK…

GERÇEK: Merkez Bankası Kanunu’nun 56. maddesinin ilk fıkrası; “Hazine ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarına avans ve kredi verilmesini” yasaklamaktadır. Söz konusu uygulamada, avans kredisinin Kamu Kurum ve Kuruluşlarına verilmediği ve uygulamanın bankalar aracılığıyla yapılacağını söylüyor.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/06/07/cari-acigi-azaltacak-krediden-rahatsiz-oldular-iste-o-gercekler

Turhan: Tam yerine dokunmuşuz, ses geldi

Sabah’ın haberine cevap ise yine İbrahim Turhan’dan geldi. Turhan, kişisel Twitter hesabı üzerinden verdiği yanıtta şunları söyledi: “Tam yerine dokunmuşuz, ses geldi. Okuduğunu anlamayan çok görmüştük ama Merkez Bankasının yatırım finansmanı yapması konusundaki eleştirilerimize cevap yetiştirme gayretine giren troller sayesinde “ne yazdığını anlamayan” kategorisini de tanımış olduk.”

İbrahim Turhan’dan trollere ev ödevi!

Gelecek Partili Turhan, Sabah Gazetesi ekonomi editörü Dilek Güngör’ün haberine ilişkin verdiği cevapta sözlerine şöyle devam etti: “Kendilerine ev ödevi vereyim. Bu vesileyle çalışır, öğrenirler.”

1)Reeskont ne demektir?
2) 45. maddede neden “ticari senet ve vesikalar” denmektedir?
3) Bu işleme ilişkin “para politikası ilkeleri göz önünde tutulmak suretiyle” şeklindeki sınırlama laf olsun diye mi söylenmiştir?
4) 2001’de yürürlükten kaldırılan 46. maddenin başlığındaki “orta vade” hangi süreyi ifade eder?
5) 46-51’inci maddeler hangi gerekçeyle yürürlükten kaldırılmıştır?
6) Merkez bankacılığında “teminat” ve “karşılık” ne anlama gelir? Merkez bankası fonlaması neden bu şarta bağlanır?
7) Medeni Kanunun birinci maddesinde işaret edilen ve yargı içtihatlarıyla hukuk sistemimizin parçası haline gelen; “yasanın ruhu/özü” kavramı ile “yasa hükümlerinin konuluş amaçlarına aykırı şekilde yorumlanmaması” ilkesi hukukta nasıl anlaşılır, nasıl uygulanır?

Karşılıksız para basmak vatandaşın cebindeki parayı aşırmaktır!

İbrahim Turhan, ayrıca “Bunlar dışında her ne suretle, ne kadar iyi niyetle olursa olsun, karşılıksız (bakın ‘karşılık’ dedim) para basmak, vatandaşın cebindeki parayı ona fark ettirmeden aşırmaktır. Karşılıksız para basmak, Meclis onayı olmadan, bütçe dışında, kanunsuz, denetimsiz vergi toplamaktır. Eski bürokrat veya -herhalde unutmuşlar- milletvekili olarak değil, merkez bankacılığı alanında uluslararası bilimsel çalışmaları olan bir akademisyen ve daha da önemlisi demokratik bir ülkenin vergi ödeyen, hesap sorma hakkı olan özgür vatandaşı olarak açıklamış kabul edin…”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri