Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan'dan dolar çıkışı: Akla, bilgiye, deneyime, kurumsallığa sırt çevirince sonuç bu!

İbrahim Turhan’dan dolar çıkışı: Akla, bilgiye, deneyime, kurumsallığa sırt çevirince sonuç bu!

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı İbrahim Turhan, doların 7,25 seviyesine gelmesine ilişkin çarpıcı yorumlarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı İbrahim Turhan, dolar kurunun 7,25’leri görmesine ilişkin kişisel Twitter hesabı üzerinden çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ekonomi yönetimi üzerinden iktidarı da adeta yaylım ateşine tutan Turan, “Muhteşem (!) ekonomi yönetiminin bütün uyarılara kulak tıkayıp ortaya çıkardığı tablo budur. Akla, bilgiye, deneyime, kurumsallığa sırt çevirince sonuç bu.” ifadeleriyle eleştirilerini sıraladı.

Muhteşem ekonomi yönetiminin ortaya çıkardığı tablo!

Yaptığı açıklamada “Hafta başına göre ABD hisse senedi endeksleri %3’ün üzerinde primli. EURUSD 1,19 seviyesini, USD endeksi DXY 92,6 seviyesini gördü. Emtia fiyatları gevşek seyrediyor. Kısacası küresel risk iştahı, artan Covid-19 vaka sayısına karşın yüksek.” diyen Turhan, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “İşte #dolar #USDTRY kuru böyle bir ortamda tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Serbest piyasa ile banka makası da açılıyor. Muhteşem (!) ekonomi yönetiminin bütün uyarılara kulak tıkayıp ortaya çıkardığı tablo budur. Akla, bilgiye, deneyime, kurumsallığa sırt çevirince sonuç bu.”

Yolun sonu görünüyor!

İbrahim Turhan, yaptığı eleştiride 2001 krizine de dikkat çekerek, “Bu seviyelerde TL faiz artışı ile oynaklığın bir süre dengelenmesi beklenir. Yani kurun kopup gitmesi olasılığı düşük. Zaten bu seviyeler ciddi risk fiyatlaması içeriyor. Bu arada faiz artışı fiilen başladı. VİOP fiyatlamalarının ima ettiği faize önceden işaret etmiştik. TL gecelik referans faiz oranı %9,4525’e, Hazine tahvil getirisi 2 yıl vade için %12,26’ya, 10 yıllıkta 14,28’e yükseldi. Yani fiilen faiz artışı oluyor. Hatta Merkez Bankası da likidite yönetimi gibi dolambaçlı yollardan örtülü faiz artışı yapabilir. Acı olan ise artık büyük bir maliyet ödemeden ekonominin toparlanmasına olanak kalmamış olması. 2000 Kasım-2001 Şubat dönemini yaşayanlar ne demek istediğimi anlar; bugün yaşananlar gelecek programda seyredeceğimiz asıl filmin fragmanı sadece. #Yolunsonugorunuyor” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri