Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan’dan Dolar yorumu: Bu sarsıntı küçük bir fragman olarak kabul edilebilir

İbrahim Turhan’dan Dolar yorumu: Bu sarsıntı küçük bir fragman olarak kabul edilebilir

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı ve Ekonomist İbrahim Turhan, Dolar kurundaki sert hareketi yorumladı. Turhan, yanlışlıklardan dönülmez ise dün yaşanan tablonun yalnızca bir fragman kalabileceğine dair önemli uyarılarda bulundu.

Dolardaki sert yükselişin sebebini ABD Kongresi’nde Türkiye’ye yönelik yaptırım taleplerinin gündeme gelmesi olarak açıklayan Turhan, “Hareketin büyümesini ve uzun süreli bir harekete dönüşmesi beklenmiyor. Ama yanlışlardan dönülmez ve bu anlamsız gölge boksu bırakılmazsa, dünkü tabloyu, önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak yaşanacak çok daha büyük sarsıntının küçük bir fragmanı, tanıtım filmi kabul edebiliriz” dedi.

Turhan, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

ABD Kongresinde ve Fransa öncülüğünde AB’de Türkiye’ye yönelik yaptırım taleplerinin gündeme gelmesi USD-TRY kurunda dün yaşanan sert hareketi tetikledi. Hem de küresel risk iştahının bu kadar güçlü olduğu, ABD dolar endeksinin 94’ün altında olduğu bir ortamda.

Aslında ciddi bir risk yok. Doğu Akdeniz’de de, Libya konusunda da Hükümetin uzlaşma arayışında olduğu biliniyor. Ama döviz rezervleri tehlikeli bir biçimde erirken Merkez Bankasının müdahalelerinin sürmesi ve özel sektörün döviz borcu gerilim yaratan asıl etkenler.

Hareketin büyümesini ve uzun süreli bir harekete dönüşmesi beklenmiyor. Ama yanlışlardan dönülmez ve bu anlamsız gölge boksu bırakılmazsa, dünkü tabloyu, önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak yaşanacak çok daha büyük sarsıntının küçük bir fragmanı, tanıtım filmi kabul edebiliriz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri