Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan'dan Erdoğan'a 'nas' göndermesi: Faiz haramsa yüzde 14 de haram

İbrahim Turhan’dan Erdoğan’a ‘nas’ göndermesi: Faiz haramsa yüzde 14 de haram

Faiz konusundaki tumturaklı tavrını ‘nas’ göndermesiyle makul kılmaya çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt Merkez Bankası’nın eski başkanı İbrahim Turhan’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizle ilgili olarak kullandığı “Bu konuda nas ortada” ifadesini değerlendiren Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Turhan, “Faiz haramsa faizin 19 olmasıyla 14 olması arasında bir fark yoktur. Haramsa haramdır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puan faiz indirimine gittiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından bir gün önce AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizle ilgili yaptığı açıklamalar tartışılmaya devam ediyor.

Erdoğan, konuşmasında “Bu görevde olduğum sürece, kusura bakmayın faizle mücadelemi sonuna kadar, enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Şunu bilmemiz lazım, bu konuda nas ortada. Nas ortada olduğuna göre sana, bana ne oluyor? Biz değerler silsilemiz içerisinde olaya buradan niye bakmıyoruz? Olaya buradan bakacağız, ona göre de adımımızı atacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın açıklamalarını Serbestiyet’ten Onur Erkan’a değerlendiren Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Turhan, “Faizi sert bir şekilde yasaklayan Bakara Suresi 279. ayet şöyle der: ‘Eğer (bu yanlıştan) döner ve vazgeçerseniz anaparanız sizindir. Böylece ne haksızlık edersiniz ne haksızlığa uğrarsınız.’ Yani işin özü haksızlık etmemek ve haksızlığa uğramamak” hatırlatmasını yaparak “Türkiye’de yüzde 20 enflasyon varken faizi bunun altına düşürdüğünüz zaman aslında alacaklıya zarar vermiş oluyorsunuz. Yani tam da ayetteki haksızlığa uğramama ilkesini ihlal etmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

Turhan “Cumhurbaşkanı’nın kastettiğini varsaydığımız yalın anlamıyla bakalım. Faiz haramsa faizin 19 olmasıyla 14 olması arasında bir fark yoktur. Haramsa haramdır” dedi. Turhan “Nası anayasal siyaset ve kamu yönetimiyle ilgili bir tartışma aracı yapmak yanlıştır. En başta da nasın da bir parçası olduğu inanca zarar verir” görüşünü dile getirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri