Ana SayfaTürkiyeİbrahim Turhan’dan “Vali” yorumu: Devlet buyurgan ve kutsal bir varlık değil, bir...

İbrahim Turhan’dan “Vali” yorumu: Devlet buyurgan ve kutsal bir varlık değil, bir hizmet aracıdır

Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in büyük tepki toplayan hareketi sonrası İbrahim Turhan’dan çarpıcı bir yorum geldi.

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, kendisini tanımayan ve özel ilgi göstermeyen dönerciye bozulmuş, ardından işletmenin kapatılması talimatı vermişti. Bu görüntüler sosyal medyada milyonlarca kez izlenirken, çokça eleştiri aldı.

Vali özür dilemek zorunda kalırken, özür metnindeki skandal yazım hataları bir kez daha gündem olmuş, “Türkçe bilmeyen Vali” yorumları yapılmıştı ve söz konusu metin sosyal medya hesaplarından silinerek redakte ettirilmiş yeni bir versiyonu yayımlanmıştı.

Konu hakkında siyaset dünyasından da çok sayıda yorum gelirken, çarpıcı bir yorum da Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı, Borsa İstanbul eski Başkanı İbrahim Turhan’dan geldi.

Turhan, şu ifadeleri kullandı:

Sık sık hatırlatmak, daha da önemlisi içselleştirmek gerekiyor: Devlet buyurgan ve kutsal bir varlık değil, bir arada yaşayan ve hukuk karşısında eşit bireylerin oluşturduğu toplumun ortaklaşa görülmesi gereken işlerini görmek için yaratılmış yapay bir hizmet aracıdır.

Devlet gücü, devlet tarafından sağlanan ayrıcalıkları ve kamu kaynağı kullananlar bütün işlerinde ve işlemlerinde şeffaf ve topluma/kamuoyuna hesap vermekle yükümlü olmak zorundadır. Vergi vermek vatandaşa, devleti yönetenlere hesap sorma hakkını kazandırır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,698TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri