Ana SayfaTürkiyeİhaleler kralı Mehmet Cengiz, 47 milyon dolara jet aldı!

İhaleler kralı Mehmet Cengiz, 47 milyon dolara jet aldı!

Dassault firması iş jeti projesi 6X'i tanıtırken Türkiye'den ilk siparişi Cengiz Holding'in sahibi Mehmet Cengiz verdi

47 milyon dolarlık uçağın Türkiye’den ilk siparişini Mehmet Cengiz verdi. İstanbul’dan direkt New York’a uçabilen jet saatte 1100 km hıza ulaşabiliyor.

Fransız Dassault firması iş jeti projesi olan 6X’i dünyaya tanıttı. 10 bin 186 kilometre menzile sahip jet, İstanbul’dan direkt New York’a uçabiliyor. Türkiye’den ilk siparişi ise “Milletin a. koyacağız” sözüyle Türkiye’nin gündemine oturan iş adamı Mehmet Cengiz’in patronu olduğu Cengiz Holding verdi.

Dünyayı sarsan ve havacılık sektöründe tarihin en ağır krizine yol açan pandemi, iş jetlerine olan ilgiyi artırdı. Bu süreçte Dassault’un yeni Falcon iş jeti ailesi üyesi 6X, Bordeaux/Merignac tesislerinden törenle çıkartıldı ve dünya tanıtımı gerçekleştirildi. Fransız üretici, fabrikadan çıkış törenini sosyal medyada çevrimiçi yayınlandı ve rekor katılımla gerçekleşti.

İstanbul’dan New York’a direkt uçabiliyor

Sözcü gazetesinin haberine göre; çift motorlu, uzun menzilli uçak projesi, Şubat 2018’de başlamıştı. İmalatçının 5X projesinde motor sorunu yaşaması üzerine Dassault mühendisleri gövdeyi bir metre uzatarak 6X uçağını geliştirmişti.

Yeni jet, 10 bin 186 kilometre menziliyle İstanbul’dan New York’a hatta Brezilya’ya kadar direkt uçabiliyor. 6X’in hızı saatte 1100 kilometreyi aşıyor.

Fabrikadan çıkarılan ve tüm dünyaya tanıtılan 6X, en yakın zamanda yer testlerine başlayacak. Test uçuşlarına ise gelecek yıl başlaması bekleniyor.

Sınıfının en geniş kabinine sahip 6X, 16 kişiye kadar yolcu alabiliyor. Kabin yüksekliği 1.98 metre, genişliği ise 2.58 metre. 30 yan pencerenin yanında tavanda da sıradışı bir penceresi bulunuyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri