Ana SayfaTürkiyeİHH’dan skandal karara tepki

İHH’dan skandal karara tepki

Dün geceden beri Türkiye’nin dört bir yanından pek çok sivil toplum kuruluşu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına, vakıfların siyasi alanda tartışma konusu yapılmasına tepki gösteriyor. İHH İnsani Yardım Vakfı da bugün ortak bir bildiriyle hükümete tepkisini net şekilde gösterdi.

İHH’nın da altında imzası bulunan bildiride Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanması net şekilde kınandı.

Yayınlanan bildiride, “Bilim ve Sanat Vakfı’na el konulması vakıf kültürünü yaşatmaya ve geliştirmeye çalışan kişi ve kurumlan son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir. Vakıflar tarih boyunca birbirinden önemli çeşitli hizmetleri üstlenerek çok sayıda kamusal ve toplumsal görevi başarıyla yerine getirmiş. devletlerin yetişemediği alanlarda hizmet ederek dualara konu olmuşlardır. Bu vakıflardan birisi olan Bilim ve Sanat Vakfı da yüzlerce yıllık vakıf kültürünün getirdiği birikim ve hassasiyetle kurulmuş olup felsefe bilim ve sanat gibi kültür alanlarında 40 yıldır faaliyet göstermektedir.” denildi.

Bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı…

Üniversite bu vakfın asli faaliyeti olmayıp uzun çalışmaların meyvesi olarak ortaya çıkardığı ürünlerinden sadece birisidir. Belli bir toplum kesiminde “üniversite”den çok daha öte anlamları olan ve faaliyet gösterdiği 

alanda binlerce nitelikli öğrenci yetiştirmiş bir kuruma uygulanan yaptırım kanuna dayansa da Anayasa’ya ve temel hak ve özgürlüklere aykırı olup açık bir hukuksuzluktur. Üniversiteye el koyma surecini vakfa taşımak asla kabul edilemez.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri