Ana Sayfa Türkiye İkili zirve! 'den Babacan'a ziyaret

İkili zirve! Meral Akşener’den Babacan’a ziyaret

İyi Parti lideri Meral Akşener Deva Partisi Genel başkanı 'ı ziyaret etti.

İyi Parti lideri Deva Partisi Genel başkanı ’ı ziyaret etti. Bir saati aşan görüşmenin ardından iki lider basına açıklamada bulundu.

Babacan, Akşener’e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, görüşmeye her iki partiden heyetlerin de eşlik ettiğini söyledi.

Görüşmede Akşener’e, partilerinin teşkilatlanması, temel alanlardaki politika ve uygulamalarıyla ilgili bilgiler sunduğunu belirten Babacan, sonrasında ise ülke meselelerini kısa başlıklar halinde değerlendirdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiğini dile getiren Babacan, Türkiye’nin her alanda çok daha iyi bir yönetime layık olduğunu söyledi.

İkili zirve! Meral Akşener'den Babacan'a ziyaret 1 – compressed lrif

Her alanda sorunların gittikçe büyüdüğünü savunan Babacan, “Ülkemizin geleceği için çalışmak, her alanda politika üretmek zorundayız. 84 milyon vatandaşımızın siyasetten beklentisi bu. Sorunlara çözüm istiyor.” dedi.

Akşener ise haftaya da ’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulunacaklarını söyledi.

Ziyarette, iki partinin de kuruluş aşamasında yaşadıklarını paylaştıklarını ifade eden Akşener, memleket meselelerini ve dış politikada yaşananları tahlil ettiklerini kaydetti

Açıklamaların ardından Akşener ve Babacan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Babacan, “Cumhur İttifakı’ndan gelecek olası bir çağrıya tutumunuz ne olur, kriterleriniz nelerdir?” sorusu üzerine, teşkilatlarını kurma aşamasında bir parti olduklarını ifade ederek, “Şu anda odaklandığımız memleketimiz için çözümler, politikalar üretmek ve bu çözümleri toplumla paylaşmak. 81 il ve 922 ilçedeki teşkilatlanmamızı bir an önce tamamlamak.” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Ali Babacan’ın ekonomide felaket tellallığı yapması küresel tefecilerin, IMF’ci bir kafanın, teslimiyetçi bir zihniyetin sipariş eleştirileridir.” ifadesinin hatırlatılması üzerine Babacan, “Biz yepyeni siyasi tarz, üslup inşa ediyoruz. Bugünkü açıklama, o tarzda bir üsluba direkt cevap verme konusuna da açıkçası çok olumlu bakmıyoruz. Biz tamamen vatandaşlarımızın sorunlarını iyi tahlil ve analizle meşgulüz. ‘Halkımızın hissettiği sorunlar nedir?’ diye bakıyoruz ve bu sorunlara da çözüm üretmenin gayreti içindeyiz.” dedi.

Babacan soru üzerine, 2008-2009 küresel krizinden sonra IMF ve diğer uluslararası finans kuruluşlarının kaynak ihtiyacının ortaya çıktığını ve ileride muhtemel daha fazla kaynak ihtiyacı olabilir gerekçesiyle yeni mekanizmaların oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye’nin de aktif olarak bu mekanizmaların oluşturulmasının içinde yer aldığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

“Merkez Bankamızla ile IMF arasında yapılan bir protokolle ihtiyaç duyulması halinde 5 milyar dolara kadar bir kredinin IMF’ye kullandırılabileceğiyle ilgili bir sözleşme yapıldı. Bu zaten o günkü bütün resmi kayıtlarda olan bir konu. Ancak daha ileriki aşamalarda bir ihtiyaç oluşmadığı için Türkiye o rakamı IMF’ye kullandırmadı. Ama ‘İhtiyaç olsa biz bunu kullandırırız, biz bu 5 milyar doları vermeye hazırız’ diye sözleşme imzaladık. Şu anda açıkçası hani borç verildi mi, verilmedi mi üzerinden içi boş bir tartışma yaşanıyor. Biz bir kredi limiti açtık, bir protokol imzaladık Türkiye olarak. Ama böylesine bir rakamı, o günün rakamıyla 5 milyar doları Türkiye’nin sağlamaya hazır olması, Türkiye’nin o gün bu gücü kendisinde ve uluslararası camianın da Türkiye’de bu gücü görmesi, o gün adına tabi olumlu bir gelişmedir. Açılmış ama kullanılmayan bir kredidir.”

Bahçeli açıklaması

Meral Akşener de MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem özlemleri boşuna bir taleptir.” ifadesinin anımsatılması üzerine, “Biz hiçbir siyasi partinin Genel Başkanına bugüne kadar ita amirliği yapmadık, parmak da sallamadık. Sayın Bahçeli’nin Türkiye’ye dair görüşleri, elbette o görüşleri anlatma hakkına sahiptir. Biz de bu hakka saygı duyuyoruz. Bu konuda söyleyecek bir sözüm yok.” diye konuştu.

Takip Et

20,536BeğenenlerBeğen
17,602TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

ATV’de skandal pornografik sahneler! Gelecek Partisi’nden çok sert tepki

ATV’de Esra Erol’un programında bir kadın, çocuğunun kocasından değil komşusundan olduğunu öğrenince sevinç gösterisinde bulundu. Yaşanan skandal sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı....

Gelecek Partisi’nin ’34 Günde 34 Bin Üye’ kampanyası, sosyal medyayı da salladı!

İl Başkanlığı’nın "34 Günde 34 Bin Üye" Kampanyası Hedefe Ulaştı Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nın Yahya...

Gelecek Partisi Artuklu İlçe Başkanlığı, büyük bir katılım ve coşkuyla hizmete açıldı

Geçtiğimiz ay göreve 'ın gelmesiyle adeta teşkilatlanma atılımı yapan Gelecek Partisi , geçtiğimiz hafta 6 ilçe başkanını belirlemiş ve ilçe binalarını...

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan: Büyük Türkiye, bir tek kürdü dahi Washington’un himayesine mahkum etmeyen Türkiye’dir!

Gelecek Partisi İl Başkanı , K24 muhabiri Vural Erişmiş’in önümüzde bir erken seçim olacak mı ve Gelecek Partisi olarak olası...

Editörün Seçtikleri

Sabah gazetesinden Rıdvan Dilmen’e şok tepki

Sabah gazetesinin bağlı bulunduğu Turkuvaz Medya'dan Rıdvan Dilmen'i kınayan bir açıklama geldi. Turkuvaz Medya Grubu, Rıdvan Dilmen'i "Grubumuz...

Davutoğlu’ndan Akşener’e tebrik telefonu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı sonrası, Genel Başkan Akşener’i telefonla aradı. Bin 289...

İşte Davutoğlu’nun iktidara geldiği andaki ilk icraatı

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Gelecek Partisi’nin Ankara’daki genel merkezini ziyaret etti. Dün Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Ankara gazetecileriyle buluştu. O...

ABD Büyükelçisi’nden ses getiren açıklama: Türkiye borcunu ödemiyor, satışlar durabilir

Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin ’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durduracağı yönündeki açıklamaları büyük ses getirdi.

Gelecek Partili Bayram Özdemir: Gençliği rol model haline getireceğiz

Gelecek Partisi Genel Merkez Gençlik Politikaları 9.Bölge Koordinatörü Bayram Özdemir, Hakkari ve Ağrı’da katıldığı 1.Olağan İl Kongreleri’nin ardından Van, Batman ve Diyarbakır...