Ana SayfaTürkiyeİkinci el otomobil fiyatları ÖTV zammının ardından %10 daha arttı

İkinci el otomobil fiyatları ÖTV zammının ardından %10 daha arttı

Ağustos ayı sonunda yapılan ÖTV düzenlemesiyle birlikte artan yeni otomobil fiyatları, 2. el otomobil pazarına da yansıdı.

İkinci el otomobil fiyatlarındaki artış sürüyor. 2020 yılının başından itibaren dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, diğer sektörleri olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkiledi. Üretimlere verilen aralar, lokasyon fark etmeksizin donimo etkisiyle tüm ülkeleri sektör bazında problemlere sebep oldu.

Sözcü gazetesinden Fatih Tan’ın haberine göre; yeni modeller, var olan modellerin siparişleri derken dünyanın en büyük otomotiv pazarlarında bile ortaya çıkan araç bulunurluğu sorunu, Türkiye’yi de etkiledi. Yeni otomobillerin arzında oluşan sorun tüketiciyi 2. el otomobil alternatifine yönlendirirken, pazardaki fiyatlar zamlandı.

Yeni otomobillerin fiyatları döviz kurları ve vergilerle yükselirken, 2. el fiyatları bir süredir sakin seyir izliyordu. Fiyatlara Türkiye’de yaşanan döviz atakları etki edince, bugün neredeyse bir yıl içinde yüzde 20’nin üzerinde artan fiyatlar yaşandı.

ÖTV’deki değişimden 20 gün sonra fiyatların ortalama olarak yüzde 7.7 arttığını açıklanırken, 2020 Ocak’tan bu yana ise fiyatlarda %50’ye varan artışların yaşandığı belirtildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri