Ana SayfaTürkiyeİkinci Rahşan affı mı geliyor?

İkinci Rahşan affı mı geliyor?

AK Parti’nin hazırladığı 1. Yargı paketinin yasalaşmasından sonra af tartışmaları tekrar gündeme geldi. Tartışmalar gündemdeyken MHP’den dikkat çekici bir öneri geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’a göre MHP’nin hazırladığı taslak AK Parti tarafından da desteklenirse 129 bin kişi tahliye olacak.

Daha önceki düzenlemeyle tahliye edilecek kişi sayısı 38-40 bin civarında olacakken; MHP’nin önerdiği teklifin yasalaşması halinde 129 bin kişinin tahliye olacağı öğrenildi.

MHP’nin teklifi terör, Atatürk’e karşı işlenen suçlar, cinsel saldırı, soykırım, çocuk istismarı ve devlete karşı işlenen suçları kapsamıyor. Eylül 2018’de MHP tarafından meclise sunulan tasarı AK Parti reddettiği için yasalaşmamıştı.

Paketin en önemli özelliğinin ise MHP’nin, hala Meclis’te bekleyen ‘şartlı ceza indirimi’ teklifi gibi bir kereye özgü değil, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarında kalıcı yasal düzenleme içermesi olacak. Söz konusu infaz çalışması, suça göre farklı infaz sistemlerinin belirlenmesinin yanısıra, cezaevinde kalınan sürelerde indirime gidilmesini içeriyor. Düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz