Ana SayfaTürkiyeİktidar kanadından Joe Biden’a destek: Trump’ın karşısında kim varsa ondan yanayım

İktidar kanadından Joe Biden’a destek: Trump’ın karşısında kim varsa ondan yanayım

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Joe Biden’ı desteklediğini açıkladı.

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Joe Biden’ın aday olduğu ABD Başkanlık seçimleri ile ilgili soruya ise “Trump’ın karşısında kim aday olursa ondan yanayım derim” diye yanıt verdi.

Arınç, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Kasım ayında yapılacak seçimlerde ABD başkan adayı olan Joe Biden’ın 7 ay önce yaptığı açıklamalar Türkiye’de gündem olmuş, “Bence hemen Erdoğan’a çok farklı bir yaklaşım uygulamayız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım” demişti. Biden’ın sözlerine tüm kesimlerden tepki gelirken Arınç’ın Biden’ı destekleyeceğine yönelik sözleri dikkat çekti.

“TRUMP’IN GÜNAH GALERİSİNDE ÇOK ŞEY VAR”

Arınç: Biden Obama’nın yanında iki dönem Başkan yardımcılığı yaptı. Heyetler halindeki görüşmeye katılmıştım. Obama’yı da, Biden’in de çok büyük misafirperverlikle bizi ağırladıklarını biliyorum. O zaman Suriye ve bölgesel ilişkiler konuşuldu. Sonra ben ABD’de Biden’le 1,5 saatlik bir görüşme yaptım. Biden, Obama’nın yanında yerini dolduran bir insandı. Evlat acısı görmüş, düşünebilen, duygusal, yeri geldiği zaman İrlanda’dan şiir örnekleri veren, Türkiye’yi sevdiğini söylemişti. Trump’la hiç görüşmemiz olmadı, ona dair bildiğim şey PKK’ya PYD’ya TIR’lar dolusu silahlar gönderdiğiyle ilgili. Türkiye’nin Irak ve Suriye politikasına maalesef destek vermiyor. Biz ondan bulamadığımız desteği Rusya’dan bulmaya çalışıyoruz. Trump’ın günah galerisinde çok şey var. Bugün Amerikan kamuoyunda Türkiye dostluğu azalmıştır, kadimden dolayı Yunan hayranlığı vardır. Onlar Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanlar bir sevgiye sahiptirler. İsrail’in büyük gücü vardır. Obama zamanında İsrail ile ilişkiler askıya alınmıştı, hatta Netanyahu ile görüşmemişti. O zaman Netanyahu’ya telefonu uzatıp, ‘Türkiye’den özür dileyeceksin’ demişti. Biz o zaman yazılı teyid istiyoruz demiştik. Özür dilerim lafı geldi ve bizim tezimiz kazandı. Obama’nın Suriye meselesinde aşırı çekingen davranışı bizim açımızdan da bağışlanamaz bir suç olarak görülür. Ama hiçbirisi Trump kadar gözü kendi zenginliğinde olan, hiçbir ahlaki kural tanımayan bir kimse gelmedi. Üstelik Barak Hüseyin Obama, biz onu da bağrımıza bastık. Şu anda Amerika’da Clinton’lar gibi, Obama gibi başkan adayları yok. Çok eskilere gitmiyorum. Bu kaht-ı rical denen şey Avrupa’da da var Amerika’da da var. Hiç düşünebiliyor musunuz Boris Johnson, Macron gibi insanlar başkan olacak. Bu ülkelerde artık bir çalgıcı bile olabiliyor. Ama ben ABD’de oy kullanacak Müslüman olsaydım, iki şer gördüğüm zaman ehveni şeri tercih ederdim. Bu mecellenin kuralı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri