Ana SayfaTürkiyeİlber Ortaylı Hürriyet'te yazdı: Devlet nepotist dediğimiz akrabacı bir anlayışın elinde

İlber Ortaylı Hürriyet’te yazdı: Devlet nepotist dediğimiz akrabacı bir anlayışın elinde

Hürriyet yazarı İlber Ortaylı, devlet yönetiminin akrabacı bir anlayışın elinde olduğunu son 20 yılda hiçbir şeyin değişmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü sahibi, tarihçi İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesindeki köşesinde devlet yönetiminin akrabacı bir yönetimin elinde olduğunu söyledi. Ortaylı son 20 yılda ülkenin sorunlarında değişiklik olmadığını kaydetti.

beyin göçünü işledi. Köşe yazarlığına 2000 yılında Milliyet’te başladığını söyleyen Ortaylı, “İlk yazım gençlerin niçin göç ettikleri üzerineydi. 20 sene sonra hiçbir şey değişmedi, son zamanlardaki şartlar dolayısıyla durum daha da ağırlaştı” dedi.

Ortaylı: Devlet yönetimi akrabacı bir anlayışın elinde

Devlet yönetiminin akrabacı, hemşerici, kulüpçü ve tarikatçı bir anlayışın elinde olduğunu vurgulayan Ortaylı, gençlerin en iyi okullarda okuduktan sonra devlette veya özelde işe girince hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

İşte İlber Ortaylı’nın o satırları…

2000 yılında yazı hayatıma bu problemi tartışarak başladım. 20 sene sonra hiçbir şey değişmedi, son zamanlardaki şartlar dolayısıyla durum daha da ağırlaştı. Nedenler muhtelif. En iyi okullarda okuyup şirketlere ve devlet hayatına girenler, hatta bunu dış ülkelerde yapıp diplomasını alanlar dahi bir müddet sonra sükût-u hayale uğruyorlar. Devlet yönetimi nepotist dediğimiz akrabacı, hemşerici, kulüpçü ve tarikatçı bir anlayışın elindedir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri