Ana SayfaTürkiyeİlber Ortaylı'nın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'na yanıtı sosyal medyayı salladı

İlber Ortaylı’nın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı’na yanıtı sosyal medyayı salladı

Ümit Özdağ'a Suriyeli mülteciler konusunda muhalefet etmek isterken skandal açıklamalara imza atan Mustafa Şen'e tarihçi İlber Ortaylı'dan yanıt geldi.

Ümit Özdağ’a Suriyeli mülteciler konusunda muhalefet etmek isterken skandal açıklamalara imza atan Mustafa Şen’e tarihçi İlber Ortaylı’dan yanıt geldi.

Suriyel mültecilerin Türkiye’den gönderilmesi hala tartışılmaya devam ederken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı tarihe geçen skandal bir çıkışta bulundu. Mustafa Şen, Suriyelileri göndermeden önce Türklerin geldikleri yere dönmelesini tavsiye etti.

İlber Ortaylı’dan yanıt

Tartışmaya Hürriyet’teki köşesinden dahil olan İlber Ortaylı, Mustafa Şen’in sözlerini densizlik olarak dğerlendirdi:

Prof. Dr. ÜMİT ÖZDAĞ’ı uzun tanırım, dostluğumuz vardır, lakin herhangi bir siyasi birlikteliğimiz de yoktur. Prof. Özdağ, Twitter üzerinden son derece makul bir soru sormuş; “Bir vakıa olan, memleketteki 5.3 milyon Suriyeli hakkında Türk milletinin fikrine başvurmalı” diyor. Böyle bir mevzuda referanduma başvurulması bile düşünülebilecekken, gayet de demokratik ve edebli bir üsluptur. Buna karşılık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı sıfatı ile bir şahsın (Mustafa Şen), bu Suriyeli göçmen kitlesinin içinden ancak üç beş kişinin bir kendini bilmezlik ile söyleyebileceği cevaba dayanarak zikrettikleri ise en hafif tabir ile utanç verici olmalıdır. “Önce Orta Asya’dan gelenler dönsün” demeye getiriyor. Herhalde doğrudan Türk milletine yönelik böyle bir saldırının konusu da masumane bir şekilde Suriyeli göçmenler hakkında beslenen iyi niyet değildir. Bin yıllık tarihimizi densizlikle ele alıp Türk yurdunda Türk varlığını kendince tartışmaya açmak kimsenin haddine değildir.

“AK PARTİ ERKANI GEREKLİ İŞLEMİ YAPSIN”

İzansızca ve nadanca yapılan bu konuşmalar milletin hafızasına kazınmaktadır. Açıktır ki, bu düzey ve muhteva ancak memleketin kimliği ile problemi olan tutarsız bir düşünce yapısıyla ve tarih bilgisizliğiyle mümkündür. AK Parti erkânının Türk milletine karşı saygı ve sorumluluk duygusuyla, bu kendini bilmez üslup sahibi siyasetçisi için gereken işlemi yapacağına inanmak isterim.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri