Ana SayfaTürkiyeİmamoğlu: Seçildiğimizde İBB’nin kasasında maaşları ödeyecek para bile yoktu

İmamoğlu: Seçildiğimizde İBB’nin kasasında maaşları ödeyecek para bile yoktu

İmamoğlu, İBB’yi kasası sıfır halde teslim aldıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci’nin sorularını yanıtladı.

Seçildiklerinde İBB’nin kasasında para olmadığını söyleyen İmamoğlu, “Kamu bankası 700 milyon liralık kredi kullanım hakkı olan İBB’nin 1 milyonunu bile kullandırtmadı. Kamu bize kredi vermedi, duran şantiyelerin başlaması için yurt dışından kredi bulduk.  Yılda 20 km raylı sistem hedefimiz var.” dedi.

İmamoğlu, şunları söyledi:

019 seçimlerinden sonra gördük ki teslim aldığımız metro hatları durmuş vaziyette. Ne yazık ki ucu açık bir şekilde yola çıkıldı. İhalesi yapılmış Mahmutbey-Esenyurt hattının projesi bile yok aslında. Göreve geldiğimizde 12 metro projesi vardı. Bunlardan sadece ikisi işliyordu. Üstünden o kadar zaman geçmesine rağmen daha çivi çakılmamış projeler var. Bunların bir kısmını durdurduk. Başlayanlara devam ettik. Her şey zamanında olsaydı ne olurdu? Şantiyelerin durması, ardından başlamasının maliyeti 10.9 milyar lira.

Geçmiş 25 yıllık performansın ortalaması 5 km. Toplu taşımada raylı sistemin oranı yüzde 18 seviyesinde. Gelişmiş ülkelerde yüzde 40’ın üzerinde. Elimizdeki metroları bitirdiğimizde yüzde 35 seviyesine ulaşabiliyoruz.

urtiçinden bulamadığımız krediyi yurtdışından bulduk. 2017’den beri bekleyen şantiyelerin İstanbul’a maliyeti yaklaşık 11 milyar lira. Bu yüzden daha fazla bekleyemezdik.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,690TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri