Ana SayfaDünyaİngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss kimdir? Nereli?

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss kimdir? Nereli?

İngiltere’nin tarihindeki ikinci kadın dışişleri bakanı Liz Truss kimdir? Elizabeth Mary Truss (doğumu 26 Temmuz 1975) 2021’den beri Dışişleri Bakanı ve 2019’dan beri Kadın ve Eşitlik Bakanı olarak görev yapan İngiliz politikacıdır.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss kimdir?

Liz Truss Leeds’te sol görüşlü bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Muhafazakar Parti üyesi olan Truss, Başbakan David Cameron, Theresa May ve Boris Johnson yönetiminde çeşitli kabine görevlerinde bulunmuştur.

Truss, Oxford’daki Merton College’a gitti ve Oxford Üniversitesi Liberal Demokratlar Başkanı oldu. 1996’da Oxford Üniversitesi’nden mezun olan Truss, daha sonra Muhafazakar Parti’ye katıldı. Truss, 2010 genel seçimlerinde milletvekili olmadan önce ekonomist olarak çalıştı ve düşünce kuruluşu Reform’da müdür yardımcısıydı. Çocuk bakımı, matematik eğitimi ve ekonomi de dahil olmak üzere bir dizi politika alanında reform çağrısında bulundu. Muhafazakar milletvekillerinden oluşan Free Enterprise Group’u kurdu ve After the Coalition (2011) ve Britannia Unchained (2012) dahil olmak üzere bir dizi makale ve kitap yazdı.

Truss, 2014 kabine değişikliğinde Başbakan David Cameron tarafından Çevre, Gıda ve Köy İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olarak Kabineye atanmadan önce 2012-2014 yılları arasında Çocuk Bakımı ve Eğitiminden Sorumlu Meclis Müsteşarı olarak görev yaptı. 2016 referandumunda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalmasını desteklemesine rağmen, sonuçtan sonra Brexit’i destekledi.

Temmuz 2016’da Theresa May tarafından Adalet Bakanı ve Lord Şansölye olarak atandı.

Temmuz 2016’da Theresa May tarafından Adalet Bakanı ve Lord Şansölyesi olarak atandı. Bu rolün bin yıllık tarihindeki ilk kadın Lord Şansölye oldu (1253’te Provence’lı Eleanor’u saymazsak).

2017 genel seçimlerinden sonra Truss Hazine’ye Baş Sekreter olarak atandı. May 2019’da istifa ettikten sonra Truss, Boris Johnson’ın Muhafazakar lider olma hedefini destekledi. Johnson Başbakan olarak atandıktan sonra, Truss’u 2021’de Dominic Raab’ın yerine Dışişleri Bakanı olarak atamadan önce Uluslararası Ticaret Bakanı ve Ticaret Kurulu Başkanı olarak atadı.

1998-2000 yılları arasında Lewisham Deptford Muhafazakar Derneği’nin başkanı olarak görev yaptı. Görev süresinin bitiminden kısa bir süre önce, 2010 yılında geri çekilerek 2006 yılında London Borough of Greenwich’te meclis üyesi seçildi.

15 Eylül 2021’de bir kabine değişikliği sırasında, Boris Johnson Truss’u Uluslararası Ticaret Sekreterinden Dış Bakanlığı’na yükseltti ve Dominic Raab’ın yerine geçti. Margaret Beckett’ten sonra Dışişleri Bakanı olarak görev yapan ikinci kadın milletvekili ve ilk Muhafazakar kadın Dışişleri Bakanı oldu.

13 Ekim 2021’de Liz Truss’a Boris Johnson tarafından 115 odalı bir malikanede yardımcısı Dominic Raab ile birlikte kalması emredildi.

Evli ve iki çocuk annesi Liz Truss, matematik profesörü olan babası ve hemşire olan annesini “sol görüşlü” diye tanımlıyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri