Ana SayfaTürkiyeİnsan kaçakçısı isyan etti: Herkes kaçakçı oldu, önceden bu işler kolay değildi

İnsan kaçakçısı isyan etti: Herkes kaçakçı oldu, önceden bu işler kolay değildi

İstanbul’un göbeğinde Karaköy’de insan kaçakçıları kıyasıya bot pazarlığı yapıyor. Bir hafta öncesine kadar 2 bin dolara satılan 30 kişilik botlar 3 bin 500 dolardan alıcı buluyor, bazı botların fiyatı 5 bin dolara kadar çıkıyor. Her geçişten 10 bin dolar kazandığını anlatan kaçakçılar, sığınmacılardan Avrupa’ya ulaştıklarında botları patlatmalarını istediklerini aktardı.

Hürriyet’ten Emre Eser’in haberine göre Karaköy’de bot ve deniz motoru satan esnaf, elindeki ürünlerin iki günde bittiğini söyledi. Bu noktada Hürriyet ekibi, sığınmacı kaçakçılığı yapan bir Iraklı ile de satıcı gibi temasa geçti. Kaçakçı, daha sonra Hürriyet ekibine şu açıklamalarda bulundu:

“BOTLARI PATLATMALARINI İSTİYORUZ”

Daha önceden belirlenen noktalardan Avrupa’ya doğru yola çıkıyorlar. Bizim işimiz burada bitiyor. Göçmenlerden, Avrupa’ya ulaştıklarında botları patlatmalarını istiyoruz. Bizim ekibimizden kimse botun içinde yer almıyor. Tüm bu işlemler için kişi başı ortalama 500-600 dolar alıyoruz. Bir botta 30 kişi oluyor.”

“HERKES KAÇAKÇI OLDU”

Sığınmacı kaçakçısı bu hafta havaların iyi gideceğini, kendilerine gelen talebin çok hızlı artacağını söyledi. “Bir an önce bot bulmam gerekiyor” diyen kaçakçı, “Gelen kişileri diğerlerine kaptırmak istemiyorum. Önceden bu işler bu kadar kolay değildi. Şimdi herkes kaçakçılık yapmaya başladı. Geçen haftaya kadar 1 kişi için 1000 dolar alıyorduk. Şimdi çok kişi yaptığı için 500-600 dolara kadar düştü. Kara sınırından geçemeyeceklerini anlayanlar rotayı denize çevirdi” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri