Ana SayfaTürkiyeİnsanda biraz utanma olur! Enerji Bakanı Dönmez'den zamdan şikayet edenlere: Kombiyi bir...

İnsanda biraz utanma olur! Enerji Bakanı Dönmez’den zamdan şikayet edenlere: Kombiyi bir derece kısın

Enerji Bakanı Fatih Dönmez doğalgaza yapılan zamlardan şikayet eden millete “Kombiyi 1 derece kısın” önerisinde bulundu.

Vatandaş doğal gaza yapılan zamların ardından nasıl ısınacağını kara kara düşünürken Meclis Komisyonu’nda konuşan Bakan Dönmez’in, ”Kombiyi 1 derece kısarak faturalarda yüzde 7’lik tasarruf sağlanabilir” önerisi gündem oldu. Muhalefeti ‘cımbız siyaseti’ yapmakla suçlayan Dönmez’, ”Evlerimizde alınması gereken ufak tefek önlemlerle de enerjiyi daha fazla verimli kullanacağımızı ifade etmiştim. Ama muhalefet yapmak adına bazı gerçekleri çarpıttılar” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir medya grubunun düzenlediği Türkiye 2023 Zirvesi’ne katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da konuşmacı olarak yer aldığı zirvede konuştu.

Meclis Komisyonu’ndaki konuşmasında doğal gaz zamlarına ilişkin, ”Kombiyi 1 derece kısarak faturalarda yüzde 7’lik tasarruf sağlanabilir” açıklamasında bulunan Bakan Dönmez, muhalefeti sözlerini çarpıtmakla suçladı.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘MİLLİ ENERJİYE, ÜLKENİN GELECEĞİNE KARŞI DOĞRU BİLDİKLERİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Bakan Dönmez, bir derecelik bir etkinin tüketimler üzerindeki etkisinin yüzde 7 azalma olmasının yanı sıra kış ve yaz mevsiminde bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini ifade ettiğini belirterek, “Maalesef bazı yazılı ve sosyal medyada bu bağlamdan kopartılarak ve çarpıtılarak aktarıldı. Muhalefet yapmak adına bazı gerçekleri cımbızlayarak, ‘cımbız siyaseti’ yaptığını zannedenler gerçeği çarpıtmakla meşgul oluyorlar. Biz ise milli enerjiye, ülkenin geleceğine karşı doğru bildiklerimizi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bilimsel verilerine göre insanların çalıştığı ve yaşadığı mekanlarla ilgili olarak ideal oda sıcaklığının 21 derece olduğunu dile getiren Bakan Dönmez, “Buna uyan vatandaşlarımız zaten var. Fazla dikkat etmeyen insanlarımız olabiliyor. Ama maalesef başka konularda da olduğu gibi bağlamından kopartarak, cımbızlayarak başka bir noktaya çekmeye çalıştılar. Ama biz doğruları ve bilimsel verileri her fırsatta kullanmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“TEDARİKÇİLER SEVKİYAT PLANLARINA UYARSA TÜRKİYE ARZ SIKINTISI YAŞAMADAN KIŞI ATLATACAK”

Bakan Dönmez, tedarikçilerin sevkiyat planlarına uyması halinde bu sene doğalgazda ve elektrikte arz sıkıntısı yaşanmadan Türkiye’nin kışı atlatacağını söyledi.

Sakarya gaz sahasındaki gazın üretilebilir, işletmeye alınabilir noktaya gelmesi için yürüttükleri çalışmalara değinen Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Türkiye’de aramanın eksikliğinden kaynaklı yetersiz rezerv ile karşı karşıyaydık. ‘Arayanlar bulur, bulanlar sadece arayanlardır’ ilkesi çerçevesinde yılmadan gerek Akdeniz’de gerekse Karadeniz’de aramalarımıza hız verdik. Bu kapsamda da üç tane derin deniz sondaj gemisi filomuza dahil edildi. İki tane sismik araştırma gemimiz var. Onlar karış karış denizlerimizde hidrokarbon kaynaklarını arıyor. Hamdolsun geçtiğimiz yıl yaptığımız aramaların ilk neticesini aldık. Sakarya gaz sahasında yaklaşık 540 milyar metreküplük bir doğal gaz keşfini gerçekleştirmiş olduk.

Bu sahadaki tespit kuyularına ağırlık veriyoruz. Şu anda biz orada yaklaşık yedinci kuyuyu açıyoruz. Şu anda Türkali-6 kuyusunda sondajlarımız devam ediyor. Hedefimiz 2023’ün ilk yarısında bu gazı vatandaşlarımızla buluşturmak. Dün Cumhurbaşkanımız, ‘Çok güzel bir müjde vereceğim’ dedi. Bu sadece devletin kasasına değil vatandaşımızın kasasına da doğrudan yansıyacak bir durum olacak. Bu fiyat artışları ve arz tarafındaki kısıtları da kendi kaynaklarımızı ürettikçe, buldukça daha da rahat yönetebilir hale geleceğiz. O açıdan yılmadan, yorulmadan ve aşkla bu aramalara devam ediyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri