Ana SayfaDünyaİranlı kadınlar, estetik yaptırma yarışına girdi!

İranlı kadınlar, estetik yaptırma yarışına girdi!

İranlı binlerce kadın estetik merakına kapıldı. Kedi gözü ve Eşek kulağı diye anılan estetik biçimleri en fazla tutulanlar arasında. İran’da çarşaf giymek zorunlu olmasına rağmen estetik yaptıranlar oldukça fazla. İran yönetimi estetik yaptırmak isteyen kadınlara 2 ay hapis ve 74 kırbaç cezası uygulayacak. Yıpratıcı cezalarla estetiğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

İranlı kadınlar güzelleşme çabası içine girdi. Ünlü oyuncu Angeline Joli’ye benzemek için estetik yaptıran İranlı kadınlara kırbaç ve hapis cezası getirildi. İran yönetimi her geçen gün artan estetik ameliyatlarını yasakladı. Verilen kırbaç cezalarına rağmen İranlı kadınlar estetik sevdasından vazgeçmedi. İstatistiklere göre estetik ameliyat talebi en çok 17-26 yaş grubundan geliyor.

 İran medyasının İran Plastik Cerrahi Derneği verilerine dayandırdığı bilgilere göre, başta kadınlar olmak üzere sektöre yoğun ilgi var.

İran, nüfus oranlarına göre ülkede yapılan estetik ameliyat sıralamasında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. İstatistiklere göre estetik ameliyat talebi en çok 17-26 yaş grubundan geliyor. Estetik yaptırmanın daha çok orta ve üst sınıf arasında yaygın olduğunu ifade edildi. Uzmanlar, estetik ameliyat olan kişilerin yüzde 50’sinin durumunun cerrahi bir müdahaleyi gerektirmediğini ifade ediyorlar. Yaygın olan kanı, gençlerin daha güzel görünmek ve estetik yaptırma modasına uymak için cerrahi müdahalede ısrar ettiği yönünde. Yetkililer İran’da 3 bin doktor tarafından estetik ameliyat yapıldığını ifade ederek, bunlardan çok az bir kısmının Sağlık Bakanlığından izni olduğunu, estetik ameliyatların çoğunun, uzman olmayan kişilerce uygunsuz koşullarda yapıldığını belirtti. İran’da estetik ameliyat yaptırmak isteyenlerin üçte ikisini kadınların oluşturduğunu ifade eden bir yetkili, estetik yaptıranların sayısının 1979 İslam devrimi öncesine göre çok fazla olduğunu, bu talebin günden güne arttığını belirtti.

“11 YILDA 5 BİN BURUN ESTETİĞİ AMELİYAT YAPTIM”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Hamid Rıza Hüsnani, yaptığı açıklamada, son 11 yıl içinde yaklaşık 5 bin burun estetiği ameliyatı gerçekleştirdiğini söyledi. Yurtdışından gelenler için her ay düzenli olarak ortalama 7-8 estetik ameliyat yaptığına dikkati çeken Hüsnani, “İran kültüründe, yüz güzelliğine genel fiziki görünüşten daha çok önem veriliyor. Bu sebeple, yüz güzelliğine bağlı estetik ameliyatlardaki talep, toplumda daha yoğun. Bu ameliyatların en yaygını ise burun estetiği ameliyatı.” dedi. Estetik cerrahi için yurt dışından aldıkları yoğun talebin, “İran’daki cerrahların estetik ameliyatlardaki başarısı ve düşük maliyetten” kaynaklandığını belirten Hüsnani, yüksek talebin, ülkedeki cerrahların deneyimini arttırdığını kaydetti.

74 KIRBAÇ CEZASI UYGULANIYOR 

Avrupa’da ikamet eden ve burun estetiği için İran’a gelen 33 yaşındaki bir kadın, İran’ı tercih etmesinin nedenlerini, ” daha iyi bir dış görünüş, alanında uzman cerrahlar ve düşük maliyet” olarak sıraladı. Burun ameliyatı için İran’ı tercih eden İran asıllı ABDvatandaşı 19 yaşındaki bir başka kadın, İran’daki doktorunun günde 6-7 estetik ameliyatı gerçekleştirdiğini, dolayısıyla söz konusu alanda daha tecrübeli olduğunu söyledi. İran’a bir arkadaşıyla geldiğini belirten bir başka kadın, estetik ameliyatın kendisine oldukça uygun bir fiyata mal olduğunu ve yeni görünüşünü çok beğendiğini dile getirdi. Geçtiğimiz aylarda İran Meclisi Hukuk Komisyonu Sözcüsü Hasan Novruzi, “eşek kulağı” ve “kedi gözü” estetiği yapan ve yaptıranlara 10 günden 2 aya kadar hapis ve 74 kırbaç cezası uygulanacağını açıklamıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz