Ana SayfaTürkiyeIsparta'da üretilen gül çayı 10 ülkeye ihraç ediliyor

Isparta’da üretilen gül çayı 10 ülkeye ihraç ediliyor

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini Isparta karşılıyor. Isparta’da üretilen gül çayı, 10 ülkeye satılıyor.İhracat yapılan ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, İsrail ve Almanya’nın yanı sıra Orta Doğu ülkeleri de var. Gül daha çok kozmetik alanında kullanılarak yapılan  gül çayıyla da kullanım alanını genişletiyor.

Isparta’da Özel fırınlarda düşük sıcaklıklarda kurutulan gonca gül, yaprak ve toz haline getirilerek çay haline getiriliyor. Yurt içinde de rağbet gören gül çayı, çeşitli ülkelerden talep görüyor.

‘Neden gül çayımız marka olmasın?’ 

Gül çayı firması sahibi Mehmet Volkan Poyraz, “Vakumlu bir kurutma sistemi içinde düşük sıcaklıkta gülün içindeki aromatik bileşenler kaybolmadan gül çayını ürettik. Birçok ülkenin kendine has çayı var. ‘Bizim de neden gül çayımız marka olmasın?’ Bunun üzerinde durduk. ‘Türkiye niçin gül çayıyla anılmasın?’ Kapasitemizi her geçen yıl artırıyoruz. Geçen yıl 20 ton gül işledik ve gül çayı ürettik. 

“Amerika ve Çin ile görüşmelerimiz devam ediyor”

10 ülkeye ihracat yapıldığını belirten Poyraz  İhracat yapılan  ülkelerin İngiltere, Avustralya, İsrail ve Almanya’nın yanı sıra Orta Doğu olduğunu söyledi. Firma sahibi, “Amerika ve Çin ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ürünümüzü farklı boyutlarda paketlerle piyasa sunuyoruz. Geri dönüşler çok güzel. Yurt içinden ve yurt dışından taleplerimiz artıyor. Farklı dillerde paket çalışmalarımız var. Yabancı ülkelerde gıda sektörü kapsamında düzenlenen fuarlara katılarak ürünümüzün tanıtımını yapıyor ve bu alanın gelişmesi için gayret gösteriyoruz. Hedeflerimiz bu ürünü marka haline getirip, ülkemizin ve ilimizin tanıtımına da katkı sağlamak.” dedi.

Poyraz, gülün daha çok kozmetik alanında kullanıldığını, yaptıkları gül çayıyla kullanım alanını genişlettiklerini ifade etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz