Ana SayfaTürkiyeİşçi, çiftçi ve esnaf ekmeği zor alırken danışmanlarınızın ve üst düzey bürokratların...

İşçi, çiftçi ve esnaf ekmeği zor alırken danışmanlarınızın ve üst düzey bürokratların birkaç yerden maaş almaları emeğe saygı mıdır?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, her pazartesi olduğu gibi haftalık değerlendirme toplantısı için kameraların karşısına geçti. Gelecek Partisi, hükumeti adeta yaylım ateşine tutarken gündeminde ekonomi vardı. Davutoğlu, gündeme sarsacak tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

Ahmet Davutoğlu, “Madem ki “İslam Ekonomisi” kavramını kullandınız, gelin bakalım dünyanın neresinde  olursa olsun İslam inancının ve medeniyet birikiminin toplum düzeni ve ekonomi konusundaki temel ilkeleri açısından  karnenize bir bakalım.” ifadelerini kullanırken şu maddeler üzerinden iktidara yüklendi.

Önce ehliyet ve liyakat ilkesi. Hüküm açık: “Emaneti ehline veriniz.”

Siz emaneti ehline veriyor musunuz? Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakan yardımcısı olan dünya şampiyonu bir güreşçinin Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanmasının ehliyet ölçüsünde yeri nedir? Mesela bir alanda başarı kriterini esas alıyorsanız tersine bir örnekle çok başarılı bir banka genel müdürünü gelecek sene Tokyo olimpiyatlarına güreş takımında gönderir misiniz? Gönderirseniz netice ne olur? Herhalde dünya rekoru kıracak şekilde en erken tuş olayı yaşanır. Peki milyonlarca mevduat sahibinin kuruş kuruş biriktirdiği mevduatların kullanımını bu konuda hiçbir birikimi olmayan birine nasıl teslim edersiniz? Mesele “imza karşılığı maaş” ise bunun her zaman karşı çıktığımız arpalık anlayışından ne farkı vardır?

Bu soru sorulduğunda “geçmişte bu yönetim kurullarında generaller de vardı” diye cevap verenlere ise sözümüz nettir: “İşte biz o eski Türkiye düzeni ile mücadele etmek için siyasete girmiştik. Bugün de o düzenin yeni şekillerde üretilmesine de karşı çıkacağız. Mesele bir uygulamadan kimin faydalandığı değil, toplumun ne kazandığı  ne kaybettiğidir.”

Hz. Ömer’in hayatından bahsettikten sonra “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek görkemli bir hayat sürmenin bu ilkeden sapma olduğunu görmüyor musunuz?

2002’de iktidara gelindiğinde Meclis lojmanlarını haklı olarak israf görüp kamu yararına uygun bir şekilde satılması uygulamasından Osmanlı’dan ve Cumhuriyetten intikal eden bütün sarayları kullanmak yetmiyormuş gibi var olanları genişletmenin ve yeni saraylar inşa etmenin tasarruf ilkesi açısından izahı nedir?

Ortalama ücretin 2500 lira olduğu bir ülkede yaşanan lüksün, şatafatın geniş halk kesimlerini nasıl rahatsız ettiğini görmüyor musunuz? Hz. Ömer’in sade hayatından bahsettikten sonra “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek görkemli bir hayat sürmenin bu ilkeden açık bir sapma olduğunu görmüyor musunuz?

Kul hakkının en temel ihlali olan yolsuzluklar konusunda neredesiniz? Bir ilçe başkanınız “Hırsız bizim hırsızımız biz yanında yer alırız” dediğinde hiç bu ilkeyi hatırlayıp bir muhasebe yaptınız mı?

Danışmanlarınızın önemli bir kısmının ve üst düzey bürokratların kendilerinin ve aile fertlerinin birkaç yerden birden maaş almaları emeğe saygı mıdır?

“Kişi için elinin emeğinden daha hayırlısı yoktur”

Gece gündüz çalışan işçi, çiftçi ve esnaf evine ekmeği zor götürürken sayıları yüzü aşan danışmanlarınızın önemli bir kısmının ve üst düzey bürokratların kendilerinin ve aile fertlerinin birkaç yerden birden maaş almaları emeğe saygı mıdır?

Mülk emniyeti. Hüküm açıktır: “Mülkün korunması esastır”

Bu hüküm açıkken yönetiminizde insanların mülkünü taşınıra çevirerek yurt dışına aktarma telaşı içine girmeleri ile ilgili kanaatiniz nedir? Tapu Kadastro düzeninin gelmesinden bu yana ilk kez hukuki süreç tamamlanmadan siyasi ferman ile tapu düzenlemeleri yapılması mülk emniyetini yok etmez mi?

Eski parti genel başkanını, genel başkan yardımcılarını, milletvekillerini ve 15 Temmuz kahramanı il başkanlarını partiden ihraç etmek Ömer ahlakı mıdır?

Ekonominin o zaman önemli bir kalemi olan savaş ganimetleri ile ilgili olarak Cuma namazında kılıcını çekerek kendisinden hesap soran sahabiyi haşa camiden çıkarmayı bırakın oğlu üzerinden hesap veren Hz. Ömer’in tutumu açıkken, sadece nazik bir şekilde gidişat ile ilgili tesbit ve uyarılarda bulunan eski parti genel başkanını, genel başkan yardımcılarını, milletvekillerini ve 15 Temmuz kahramanı il başkanlarını partiden ihraç etmek Ömer ahlakı mıdır?

Faizcilikle suçladığınız başında olduğum hükumetin faiz harcamaları 46 milyar TL iken bu rakamı 107 milyar TL’ye çıkarmış olmayı nasıl izah edeceksiniz?

2016’da faizcilikle suçladığınız başında bulunduğum hükümetin o yıllık devlet faiz harcamaları 46 milyar TL iken bu rakamı bu sene 107 milyar TL’na çıkarmış olmayı nasıl izah edeceksiniz? Fazladan ödediğiniz bu 60 milyar faiz hangi faizcilerin ve rantiyecilerin cebine gitti?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri