Ana SayfaTürkiyeİşini kaybetme korkusu yaşayanların oranı yüzde 94!

İşini kaybetme korkusu yaşayanların oranı yüzde 94!

“Alt orta sınıfta” işini kaybetmekten endişe edenlerin oranı yüzde 94 olarak belirlendi.

Araştırma şirketi Ipsos tarafından gerçekleştirilen ve koronavirüs salgınının toplumda yarattığı değişimleri ortaya koyan araştırma sonuçları, toplumdaki kötümser havanın arttığına işaret ediyor.Buna göre “alt orta sınıfta” işini kaybetme korkusu yaşayanların oranı yüzde 94’ü buldu.

Sözcü’nün haberine göre, araştırma her 10 kişiden 4’ü, salgın nedeni ile toplumsal sınıflar arasındaki eşitsizliğin arttığını ortaya çıkardı.

Temmuz ayında vatandaşların yüzde 54’ü daha zor günlerin beklendiğini açıklarken, bu oran ekim ayında yüzde 59’a yükselmiş durumda.

Toplumun yüzde 22’si ise zor günlerin geride kaldığını düşünüyor. Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, vatandaşın salgın ile mücadele ederken hayati tehlike ile işsizlik tehlikesi arasında sıkışmış hissettiğine işaret ederek, “İşsiz kalmaktan, hayat pahalılığından, faturalarımızı ödeyemez hale düşmekten endişeliyiz” dedi.

İşini kaybetmekten endişe edenlerin oranı yüzde 94!

Özellikle toplumda ekonomiye dair endişe seviyesi yüksek. Alt ve orta sınıfta bu endişeler üst sosyoekonomik sınıfa kıyasla daha yüksek. Çalışanlar arasında işsiz kalmaktan endişe duyanların oranı alt sosyoekonomik sınıfta yüzde 94’e ulaşırken, üst sosyoekonomik sınıfta yüzde 70.

Ay sonunda faturaları ödeyebilme konusunda endişe yaşadığını belirtenlere bakıldığında ise bu oran yüzde 84. Aynı oran alt sosyoekonomik sınıfta yüzde 90’lara ulaştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri