Ana SayfaTürkiyeBaşarısızlığın mimarı AK Parti! Cumhuriyet tarihinde ilk hem hazine hem Merkez Bankası...

Başarısızlığın mimarı AK Parti! Cumhuriyet tarihinde ilk hem hazine hem Merkez Bankası tam takır

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, KARAR TV'deki röportajında "Türkiye'de ilk kez hem Hazine hem de Merkez Bankası boş" diye konuştu.

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, KARAR TV’deki röportajında “Türkiye’de ilk kez hem Hazine hem de Merkez Bankası boş” diye konuştu.

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Tatlıoğlu, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını cevapladı.

Bütçe görüşmeleri, Osmangazi Köprüsü ve ekonomi yönetimi ile ilgili önemli açıklamalar yapan Tatlıoğlu, Türkiye ekonomisindeki yapısal sorunlara da değindi. Merkez Bankası’nın rezervleri ile ilgili Prof. Dr. Tatlıoğlu “Türkiye’de ilk kez hem Hazine hem de Merkez Bankası boş. Türkiye tarihinde ilk kez böyle bir şey aynı anda yaşandı. Türkiye’nin verilerine inanılmıyor, dünyada artık veri ekonomisi diye bir şey var. Ama dünya, Türkiye’nin verilerine inanmıyor. Güvenilen bir şey kalmadı” diye konuştu.

Bütçenin sahibi Erdoğan’dır

Elif Çakır’ın ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neden bütçeyi sunmuyor?’ sorusu üzerine Tatlıoğlu “Bence Erdoğan’ın bütçe görüşmelerine gelmesi gerekiyor. Sunması da gerekiyor, bütçe çok ayrı bir şeydir. Bütçe aynı zamanda hükümet etmektir. Eskiden Bütçe Kanunu ret yediğinde hükümetler düşerdi. Böyle olduğunda o zaman Cumhurbaşkanı’nın bu çevirme hakkı yoktu. Bugün hükümet yerine Cumhurbaşkanlığı olduğu için bütçenin sahibi Sayın Erdoğan’dır, ve gelip Meclis’e sunması gereken de o dur. Çünkü bütçesinin siyasi muhatabı Erdoğan’dır.

Fuat Oktay bu anlamda siyasi bir kişilik değildir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı atanmıştır, siyasi bir kişilik değildir. Parlamento siyasi bir yapıdır, temsilcisi de millettir. Bütçe ile toplayacağınız vergilerin iznini alıyorsunuz? Daha önceki harcamaların da denetimi ile ilgili izin alacaksınız? Eğer sisteme saygınız varsa, parlamentoya saygınız varsa ve ciddiye alıyorsanız orada olması gereken kişi Sayın Erdoğan’dır. Hiç başka birisi değil…” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 3’üncü bütçesinin görüşüldüğünü hatırlatan Tatlıoğlu “İlk bütçesi Berat Albayrak sunmuştu, Fuat Oktay yerine orada olması gereken Sayın Erdoğan. Kanunen de olması gereken bu, gelmemesi durumu istisna olmalı. Cumhurbaşkanı’nın yıllı programı oluşturulurken bile bütçeden sonra diğer şeyler konulmalıdır. Saygı ve kanuni bir sistemin temeli budur” dedi.

Bütçe görüşmeleri hakkında konuşan İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu “Eskiden genel başkanlar, bütçenin açılışında ve kapanışında 2 saat konuşurdu. Şimdi sadece Kılıçdaroğlu konuşuyor, asıl konuşması gereken Sayın Erdoğan” dedi.

Erdoğan parlamentoyu sevmiyor

‘Erdoğan neden gelmiyor’ sorusuna için de Tatlıoğlu “Sayın Erdoğan parlamentoyu sevmiyor. Onun siyasi yapısında bu yok. Bunları bürokratik işlemler olarak görüyor, benim anladığım o. İşin müzakere edilmesini sevmiyor, baktığımızda da Türkiye’nin sorunlarının konuşulmasını sevmiyor. Bakıyoruz, Türkiye’de 10 yıldır bir kapanma var.

Türkiye’nin sıkıntıları konuşulmuyor, bugün medyada konuşulan hiçbir şey vatandaşımızın gündeminde yok. Sorunları konuşmadığımız için de çözemiyoruz. Toplumsal sorunları kamuoyu önünde konuşamıyoruz ve bunlarla ilgili sağlıklı çözümler bulamıyoruz. Topluma ait olmayan sorunları da belli bir çerçevede döndürüyoruz. Türkiye’de çok zor şeyler atlattı ve o zamanlarda bile hiçbir şeyi müzakere etmekten çekinmedi” diye konuştu.

Osmanlı köprüsü kaç liraya satıldı?

Tatlıoğlu, özellikle Osmangazi Köprüsü ile ilgili ayrı bir parantez açtı, “Osmangazi Köprüsü’ne 2 milyar 100 milyon dolar fazladan ödendi. Bizim hesabımıza göre o da 160 ton altına denk geliyor” dedi.

Tatlıoğlu şunları kaydetti: “19 tane şehir hastanesi yapıldı, yapılsın tabii de… Bursa milletvekilim, Bursa’ya da hastane yapılacak. Bir firmaya hastane yaptırıldı ve Sağlık Bakanlığı bunu kiraladı. Diyorum ki, ‘Bunu kaça kiraladınız? ya da ‘Sağlık Bakanlığı’nın kira bedelleri nedir?’ Bakan dedi ki bütçede yazıyor. Fakat bütçede açık yazmıyor. Tahmin etmemiz isteniyor, böyle bir yönetim olmaz.

Bu nedenle Osmangazi Köprüsü’ne (İstanbul-İzmir Köprüsü) baktık, 2008’de ihaleye çıkılmış, ilan edilmiş. Geçiş 35 lira, ‘Bu köprünün yapımı için 35 bin garanti veriyoruz’ denmiş. Köprü tabii yolun bir parçası. 426 kilometrelik yol bir de köprü. Sonra bunun üzerinde değişiklikler yapılıyor. 35 lira, 45 lira olmuş. Sonra 46 dolar olmuş, sonra 30 dolar olmuş. En sonunda 35 dolar, geçiş garantisi de 40 lira olarak 2009 yılında ihale edilmiş. 2008’deki ilandan sonra.

İhalede ABD enflasyonu baz alınmış

İhale 2009’da edilmiş, 2010’da da sözleşme yapılmış ve 2013’te yürürlüğe girmiş. Yani iş başlamış. O dönemde de basın maliyeti 1,2 milyar dolar olarak yazmış. Buna finans maliyetini, ilave yolları ve kamulaştırma maliyetlerini de koyuyoruz. Böylece rakam oluyor 1,430 milyar doları buluyor. Sonra edindiğimiz bilgi, köprüyü yapan firmanın -ki bu firma FSM’yi de yapan firma- Osmangazi’de de tedarikçi Japon firması.

1,475 milyar dolar teklif vermiş. Bu yolların ortalaması esasında 5 milyar dolardır. Toplam aslında 4 milyarı geçmeyecek bir yaptırım. Bir de köprü ile ilgili iki tane husus var. Birinci şu, ‘Fiyat Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon rakamı kadar artırılır’. Peki, ne zamandan itibaren? İlan tarihinden itibaren.

Mesela 2020 fiyatı 42 dolar. Köprüden bir geçiş esasında 42 dolar. Bir kısmını vatandaş veriyor, üstünü devlet veriyor. Tabii geçenlerin, geçmeyenlerin tamamını devlet veriyor. Bir de ikinci madde var, diyor ki ‘Bu projenin tamamı 5 parçadan oluşur ve firma bunu erken teslim edebilir’. İhalede ‘7 yılda yaparım, 15 yılda da öderseniz’ deniliyor. Yani çalıştırırım, 35 dolardan geçiş başlıyor. Eğer köprü biterse, ödeme de erken başlar diyor. İş, 2020 yılında bitecek diyelim, erken bitti. İşletme süresi, ödeme süresi.

Ödeme tarihi hakkındaki soru işaretleri

Diyelim, bitti. Bu tarihten itibaren 15 yıl ödenmesi lazım ama öyle olmuyor. İş erken bitse de ödeme 2020 yılından başlıyor. Açılış sürecinden 2020’ye kadar ilave ödeme var. 3 yıl 8 ay. Bu ne demek? 2 milyar 100 milyon dolar ödeme yapılmış oldu. Köprü 1 milyar 475 milyon dolar. Dünyada bu tip bir köprü 4 yılı geçmemiş ki… Erken teslim edilirse, erken ödenir. Normal olarak 2016’da bittiyse köprü, 15 yılı başlatırsınız 2035’te bitecek ödeme 2031 yılına kadar çekilir. Olay bu.”

Merkez Bankası’nın döviz rezervleri

Elif Çakır’ın, ‘Merkez Bankası rezervleri neden eksiğe düştü’ sorusuna cevap Tatlıoğlu, bunun ‘yapısal bir tıkanma’ olduğunu belirterek şunları söyledi:

“2002 krizi bir finansal krizdi, ödemeler bilançosu kriziydi. 1994 krizde öyleydi. Türkiye’nin uzun süredir içinde bulunduğu durum, yapısal bir tıkanma. Kolektif tıkanma. Rezervlerin azalması, işsizlik ve adaletteki çöküş bunların ayakları. Her dönemi kendi fotoğrafı ile değerlendirmek lazım. 2019 bütçesi hakkında konuşurken hükümete ‘2007’in gerisine düştünüz, böyle giderse 2002’nin de gerisine düşersiniz’ demiştim. Faizde şu an ikinci sıradayız, o zamanlar 4’üncü sıradaydık.

Dünya bedava paraya boğulurken

Bakın, Türkiye’de ilk defa hem Hazine hem Merkez Bankası boş. Türkiye, hiçbir zaman ikisini bir arada yaşamadı. Yine Türkiye ilk defa hem cari açıkta koşturuyor hem de bütçe açığında koşturuyor. Türkiye’nin yapısal sorunu şuydu: Büyürken cari açık verirdi, küçülürken bütçe açısı. Özellikle 2000’den 2015’e kadar dünya bu sorunları çözdü. Çünkü dünya hiç olmadığı kadar paraya boğuldu. Bedava paraya boğuldu, o büyük para ana kütleyi değiştirdi.

Türkiye Malezya’dan bile geri

Böyle bir dünyada Türkiye’nin ekonomisinin sorunu yapısaldır. 2000’lerin başında Çin, Güney Kore bizi geçmişti ama Romanya, Macaristan, Polonya ve Malezya’nın önündeydik. Bugün onların fersah fersah gerisindeyiz. Milli gelir 2008’in gerisinde, fakirleşen bir Türkiye var. Ekonomi dibe vurmuş, neden? Çünkü siz ülkeyi kurallarına göre yönetmiyorsunuz? Kurum kaldı mı? Kural peki?”

Nasreddin Hoca’nın türbesine benziyor

Tatlıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Türkiye, Zambiya’dan sonra en büyük enflasyona sahip ülke. Çünkü dünya artık enflasyonu yedi. Faizlere de bakalım, işsizlik rakamları ortada.

Ekonomiyi güven yönetir, bunu hep söylüyoruz. Bunun için de hukukun üstünlüğü şart. Parti olarak hep söylüyoruz: Kalkınmanın Bismillah’ı, hukukun üstünlüğüdür.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Nasreddin Hoca’nın türbesine benziyor. Ben böyle tanımlıyorum. Bu sistemden önce de hukuk sorunumuz vardı, güven sorunumuz yine vardır. Fakat bu sistem sorunları hep derinleştirdi, hem de çözümsüz hale getirdi.

İYİ Parti, merkez sağ bir partidir. Külliyen evetçi ya da külliyen hayırcı bir parti değiliz. Kalkınmacı ve demokrat bir partiyiz. Bunlarsız dünyalı olmak bir mümkün değil.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri