Ana SayfaDünyaİspanya Genelkurmay Başkanı Villarroya, sırasını beklemeden koronavirüs aşısı olduğu için istifa etti

İspanya Genelkurmay Başkanı Villarroya, sırasını beklemeden koronavirüs aşısı olduğu için istifa etti

İspanya Genelkurmay Başkanı Ángel Villarroya, sırası gelmeden koronavirüs aşısı olduğu ortaya çıkınca istifa etti

İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Ángel Villarroya, kendisinin ve diğer üst düzey komutanların sıraları gelmeden KOVID-19 aşısı olduklarının ortaya çıkması sonrasında istifa etti.

İspanya basınında yer alan haberlere göre, 63 yaşındaki Villarroya, ‘silahlı kuvvetlerin itibarını korumak’ için, Savunma Bakanı Margarita Robles’e görevden alınmasını talep eden bir mektup yazdı. Villarroya, kaleme aldığı mektupta, ‘her zaman astlarına örnek olmaya çabaladığını’ ifadelerine yer verdi.

İspanya’da Covid-19 nedeniyle şu ana kadar 55 bin 441 kişi yaşamını yitirdi. Kayıt altına alınmış 2.4 milyondan fazla da enfeksiyon var. Villarroya’ya ve diğer komutanlara protokollere aykırı bir şekilde öncelik tanınması, halkın tepkisini çekmişti.

Başka istifalar da var

Bununla birlikte ülkede bazı siyasilere de aşı konusunda ayrıcalık tanındığı ortaya çıkarken bu duruma karşı oluşan tepkilerin ardından bazı istifalar da gerçekleşmişti.

Murcia’da yerel hükümetinin sağlık bakanı ve ardından Bask bölgesindeki iki hastanenin müdürü, Covid-19 aşısını erken yaptırmaları nedeniyle oluşan baskıdan sonra istifa etmek zorunda kalmıştı.

İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska da bakanlığına bağlı olan jandarma kurumunda erken aşı olanlar arasında bulunan bir yarbayı görevden almıştı.

Koronavirüs aşısını erken siyasetçilerden olan Ceuta özerk yönetiminin Sağlık Bakanı Javier Guerro ise yaptığı açıklamada “Ben normalde grip aşısı bile olmam. Danışmanlarım Covid-19 aşısını getirip, ben olmadan kendilerinin de olmayacağını söyledi. Ben de aşıyı yaptırdım. Ama ikinci dozu yaptırmayacağım” diyerek istifa etmeyi reddetmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri