Ana SayfaTürkiyeIsparta ve Denizli'de yangına askeri müdahale

Isparta ve Denizli’de yangına askeri müdahale

Valiliğin talebi üzerine Denizli ve Isparta'daki yangınlara Milli Savunma Bakanlığı'ndan ekipler müdahale etti.

Valiliğin talebi üzerine Denizli ve Isparta’daki yangınlara Milli Savunma Bakanlığı’ndan ekipler müdahale etti.

Ülkede 8 gündür devam eden orman yangınlarının bilançosu ağırlaşıyor. Yangınlarla ilişkili olarak 8 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda hayvanın hayatını kaybettiği bölgelere müdahale ise devam ediyor. MSB de Isparta ve Denizli’de Valiliklerin talebi üzerine askerin yangınla mücadelede görev alacağını duyurdu.

Türkiye 8 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. İlk olarak Manavgat’ta başlayan yangın 39 ilde görüldü. Yangın nedeniyle Muğla’da 1, Antalya’da 7 kişi yaşamını yitirdi. Yerleşim yerlerine de sıçrayan alevler nedeniyle birçok köy tahliye edildi bazı evler de kullanılamaz hale geldi.

Son durum açıklaması

Orman Genel Müdürlüğü’nden (OGM) yapılan son açıklamada ise 39 ilde 174 adet orman yangını meydana geldiği, bu yangınlardan 160’ının ise kontrol altına alındığı belirtildi. 6 ilde ise 14 yangını kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yangın bölgelerinden olan Muğla’da tedavisi süren 36, Antalya’da ise tedavisi devam eden 11 hasta olduğunu açıkladı.

Yangınları söndürme çalışmalarına ise Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 18 hava aracı destek veriyor. THK’nın yangın söndürme uçaklarının neden kullanılmadığı ise hala kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Milli Savunma Bakanlığı devrede

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yaptığı açıklamada Denizli ve Isparta Valiliği’nin talebi üzerine askeri personelin ve askeri araçların bölgedeki yangına müdahale edeceğini duyurdu.

MSB Denizli için yaptığı açıklamada “Denizli Valiliğinin talebi üzerine bölgede çıkan yangına müdahale etmek üzere 11’inci Komando Tugay Komutanlığımızdan iş makinaları ve personel görevlendirilmiştir” derken Isparta için de “Isparta Valiliğinin talebi üzerine bölgedeki yangın söndürme faaliyetlerine destek için Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığımızdan itfaiye, arazöz, dozer, su tankeri ve arazi araçları ile personel görevlendirilmiştir” açıklamasında bulundu.

İmara açılmayacak sözü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaptığı basın açıklamasında yangının son bilançosunu açıkladı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan “Yanan bölgeler imara açılacak mı?” sorusuna da yanıt veren Kurum, “Herhangi bir doğal sit alanını, özel çevre koruma bölgesini veya orman alanını bugüne kadar imara açmadığımız gibi bu yangından sonra da ne Antalya’da ne Muğla’da ne Marmaris’te ne de Bodrum’da imara açmayacağız” dedi.

Antalya’da 48 mahallenin yangından etkilendiğini, tamamen boşaltılan mahalle sayısının ise 31 olduğunu belirten Bakan Kurum, kısmen zarar gören mahallelerin ise 17 tane olduğunu belirtti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri