Ana SayfaTürkiyeİsrail terörü can almaya devam ediyor: Filistin'de şehit sayısı 192'ye yükseldi

İsrail terörü can almaya devam ediyor: Filistin’de şehit sayısı 192’ye yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 58'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere 192'ye yükseldi

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana hava ve karadan vurmaya devam ettiği Gazze ve Doğu Kudüs’te hayatını kaybedenlerin her geçen gün artıyor. 

Dünyadan gelen tepkilere rağmen İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını bugün de artırarak devam etti. 

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in gece yarısından itibaren düzenlediği saldırılarda 16’sı kadın, 10’u çocuk olmak üzere 42 Filistinlinin yaşamını yitirdiği aktarıldı. 

Son saldırılarla Gazze’de 58’i çocuk, 34’ü kadın 192 Filistinlinin hayatını kaybettiği, yaralı sayısının da 1235’e çıktığı ifade edildi. 

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Arap ve Türk İlişkileri Sorumlusu Enver Ataullah, gece yarısından itibaren düzenlenen saldırılar nedeniyle büyük yıkımın oluştuğu Gazze’de morglarda yer kalmadığını açıklamıştı.

Filistin’den çağrı

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) “savaş suçu” işlemekle suçladığı İsrail’e yaptırım ve silah ambargosu uygulaması çağrısı yaptı. 

İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve Gazze’ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için 3. kez toplanan BMGK’ye seslenen Maliki, Filistin halkının katlanmak zorunda kaldığı dehşetin kelimelerle tarif edilemeyeceğini söyledi. 

Beş aylık bir bebeğin tüm ailesini İsrail saldırılarında kaybettiğini anlatan Maliki, İsrail’in “savaş suçu ve insanlığa karşı suç” işlediğini ifade etti. 

Filistin’in özgürlüğünün barışa giden tek yol olduğunu vurgulayan Maliki, BMGK’ye bu yasal ve ahlaki sorumluluğu yerine getirmek için harekete geçme çağrısı yaptı.

İİT’DEN BM’YE İSRAİL’İ DURDURMA ÇAĞRISI 

İslam İşbirliği Teşkilatı, BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail saldırganlığını durdurma sorumluluğunu üstlenmemesi durumunda, Filistin halkına koruma sağlanması için BM’ye başvurulacağını duyurdu. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri