Ana SayfaTürkiyeİsrail'de bir kent: Kudüs! Sabah gazetesinden tepki çeken bulmaca

İsrail'de bir kent: Kudüs! Sabah gazetesinden tepki çeken bulmaca

Trump’ın Filistin’in yıllardır süren Kudüs davasını tarihe gömen planı için bugün milyonlar Yenikapı’da Kudüs için toplanacak. Türkiye Kudüs için bir seferberliğe imza atarken Sabah gazetesinde dün yayınlanan bir bulmaca tepkilere neden oldu. İsrail’de bir kent: Kudüs. Şeklindeki bulmaca sorusu ve cevabı görenleri hayrete düşürdü.

Hükümete yakın Sabah gazetesi, bugünkü bulmaca ekinde tepki çeken bir soruya yer verdi. Bulmacada; “İsrail’de bir kent” sorulurken, yanıtın ise, Kudüs çıkması dikkat çekti.

Yenikapı’da Kudüs mitingi

Saadet Partisi de, “Yüzyılın Anlaşması”na tepki için, 60 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle yarın “Büyük Kudüs Mitingi” düzenliiyor. Mitinge Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katılıyor.

Trump’ın planı

İsrail’in kanunları, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul ediyor. Uluslararası arena ise söz konusu işgali kabul etmeyip, Doğu Kudüs’ü, İsrail işgali altında olan Filistin sınırı olarak tanımlıyor. Uluslararası arena; Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiyor ve bu sebeple de Kudüs’te hiçbir ülkenin elçiliği bulunmuyor. 

Trump’ın, geçen günlerde, İsrail’i garanti altına alıp Filistin davasını tarihe gömecek şekilde danışmanı ve damadı Jared Kushner’e hazırlattığı “Yüzyılın Anlaşması” da Filistin’in çıkarlarına aykırılık teşkil ediyor. Trump, daha önce de Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri