Ana SayfaDünyaİsrail'de çalışan Filistinli'ye 1 Mayıs yok

İsrail’de çalışan Filistinli’ye 1 Mayıs yok

Filistinli işçilere 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bile izin yok. İsrail’de çalışan Filistinli işçiler zor çalışma şartlarının yanı sıra aşağılanmayla da karşı karşıya.

Filistinli işçiler 1 Mayıs’ta da İsrail’in geçiş noktalarında her gün yaşadıkları zorbalık ve baskıya da göğüs germek zorunda kalıyor. Günlük 127 bin Filistinli işçi, çalışmak için İsrail’e sıkı bir aramadan geçtikten sonra girebiliyor. Aramalarda Filistinli işçilere aşağılayıcı ifaadelerin kullanılması Filistinli işçilerin çalışma şartlarının ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor.

İşçiler güneş doğmadan Batı Şeria’nın kuzeyindeki Kalkilya kenti yakınlarındaki geçiş noktasının önünde toplanıyor. Dünyadaki diğer işçiler gibi 1 Mayıs’ı kutlayamadıklarını belirten Filistinliler, bugün de atölyede tezgahlarının başında çalışmak zorunda kalıyor.

İşciler bayramı televizyonda görebiliyor

Filistinli işçilerden Salem el-Cede, “Dünya işçi bayramını kutlarken Filistinli işçiler bayramı sadece televizyonda görüyor.” dedi.

Diğer bir işçi İyad Amr ise, her gün birkaç saatlerini geçiş noktalarında harcadıklarını, bazı günler işe yetişebilmek için saat 02.00 civarında evden çıktıklarını söyledi.

Günümüz dünyasında çalışan işçilerin çalışma şartları göz önünde bulundurunca Filistinli işçiler bir nevi paralı kölelerin yerini almış durumdalar.

İşçiler Amr Batı Şeria’da iş bulamadıkları için İsrail’de çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Her gün bu aşağılanma ve kötü muameleyi çekmek zorundayız.” diye konuştu.

Resmi rakamlara göre, 127 bin Filistinli İsrail’de ve yerleşim birimlerinde çalışıyor. Filistin’de işsizlik oranının yüzde 31 olduğu kaydedildi.

Haber: Ozan Canlı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz