Ana SayfaTürkiyeİstanbul Aile Hekimleri Derneği, salgının çarpıcı yüzünü ortaya koydu

İstanbul Aile Hekimleri Derneği, salgının çarpıcı yüzünü ortaya koydu

İstanbul Aile Hekimleri Derneği, koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı bir araştırmayla çarpıcı rakamlar ortaya koydu

İstanbul Aile Hekimleri Derneği, İstanbul genelinde görev yapan 4700 aile hekiminden gelen verileri paylaştı. Dernek, aile hekimlerinden aldığı veriler ile HES uygulamasındaki renk skalasını özel algoritmayla sayısal veriye döktü. İşte 10 Mart-4 Nisan tarihleri arasında vaka patlamasının yaşandığı ilçeler ve İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nin paylaştığı rakamlar…

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Bilim Komisyonu üyeleri, “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasındaki renk skalasını, piksel bazlı olarak özel bir algoritma ile sayısal veriye dökerek, kent genelindeki 4700 aile hekimindeki verilerle bir araya getirdi.

Doğruluk payının yüzde 99 olarak saptandığı verilere göre İstanbul’daki kırmızı ve sarı alan yoğunluğu son bir haftada yüzde 25.7 arttı. İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, hem elde edilen verileri hem de İstanbul’un Kovid-19 karnesi için şunları söyledi:

Etkileşim nedeniyle her ilçe risk altında

“Hayat Eve Sığar uygulamasındaki renk skalasını piksel bazlı olarak sayısal veriye dönüştürdük. Sahadan elde edilen verilerle, piksel bazlı renk skalasındaki sayısal verileri birbiriyle karşılaştırdığımız özel bir algoritma sayesinde vaka artış oranlarını yüzde 99 doğruluk payı ile yayınladık. Hayat Eve Sığar uygulaması gibi oluşturduğumuz veri seti de sürekli yenileniyor. Buna göre İstanbul’daki kırmızı ve sarı alan yoğunluğu son bir haftada yüzde 25.7 arttı. Örneğin vaka artışı olan bir ilçenin, vaka artışı olmayan bir ilçeye yarattığı risk de yüzde 7.5 oranında artmış durumda.

Bu şekilde devam ederse virüsün bulaşmadığı kimse kalmayacak

Biz buna kombine artış riski diyoruz. Söz gelimi Pendik’te vakalar ciddi oranda artıyorsa, Kartal ilçesinde hiç vaka artışı olmasa da kombine risk dolayısıyla yüzde 7.5’lik etkileşim olması kaçınılmaz. 10 Mart’tan 4 Nisan’a uzanan süreçte sırasıyla Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane, Güngören, Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Küçükçekmece, Kartal, Zeytinburnu, Esenyurt, Maltepe, Sancaktepe, vaka artış oranının en yüksek olduğu ilçeler olarak saptandı. En düşük vaka artış oranı ise Adalar, Silivri ve Şile olarak tespit edildi. Ancak buna rağmen Adalar ilçesinde bile son bir haftadaki vaka artış oranı yüzde 211 olarak saptandı. Durum hiç iyiye gitmiyor. Alt gelir grubu sürekli işe gidip geldiğinden hareket halindeler. Bu şekilde devam edilmesi durumunda virüsün bulaşmadığı kimse kalmayacak. Hiç olmadığı kadar yüksek vaka artış oranları söz konusu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri