Ana SayfaTeknolojiİstanbul Şehir Üniversitesi’nde yapay zeka konferansı

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yapay zeka konferansı

Yaptığı kaliteli ve ilgi çekici sunum ve panellerle öğrencileri, akademisyenleri kendine çeken İstanbul Şehir Üniversitesi başarılı konferanslarına bir yenisini daha ekledi. Günümüzün trend teknolojileri olan Yapay Zeka, Bitcoin, RPA, sürücüsüz araçlar, yapay zekalı güvenlik önlemlerinin yanı sıra girişimcilik, startup, melek yatırımcılık gibi konular yapay zeka konferansında etraflıca konuşuldu, tartışıldı. İstanbul Şehir Üniversitesi toplantı salonunda gerçekleşen Yapay Zeka konferansı yoğun bir katılım ve büyük bir ilgi ile izlendi.

İnsanların günlük gerçekleştirdiği rutin ve gereksiz olarak görülen işleri artık yapay zekanın yapabilecek düzeye eriştiğini söyleyen Mevlüt Oğulcan Serdar, RPA düşünce savını proje üzerinde izleyenlere göstererek örnekler verdi. Mevlüt Oğulcan Serdar, RPA’nın temel felsefesine göre insanların makineler üzerine gerçekleştirdiği işlerin tamamını makinelerin yapabileceğini ama karmaşık fonksiyonları yapabilen insanları tamamen taklit edemeyeceği fikrini savundu. İnsanlar örneğin mail okuyabiliyor, yanıtlayabiliyor veya gönderiyorsa bunu bir yapay zekalı bir bilgisayar da çok rahat bir şekilde yapabilir.  

Yapay zekanın hatasız olamayacağını aksi takdirde matematiksel denklem olacağını savunan Mevlüt Serdar, geleceğin önde gelen mesleklerinde yapay zeka servisleri ve apiler yazmak olduğunu belirtti. Serdar makineye modeller verip onları eğitip makinelerin daha önce gerçekleştirdiği bir hatayı bir daha yapmamasının sağlandığını belirtti. 

Örneğin eğer bir makine iyi eğitilmezse insanların imza diye bildiği sembolün makine için gereksiz bir anlam ifade ettiği ve imza olarak tanımlanmadığından dolayı makinenin bu yönde bir işlem gerçekleştirmeyeceğini söyledi.

Yapay zeka dili Python

Robot yönetim paneliyle makinenin raporlarına ulaşıldığı ve aynı zamanda yönetildiği bu sayede arayüzün müşteri tarafından problem yaşamadığı anlatıldı. Örneğin gece vakti arabasıyla gezen kişiyi yol kenarında çeviren polisin kendisine sigorta belgesi sorduğun sürücünün de bu sistemden faydalanarak sigorta belgesini polise göstererek yoluna devam edebildiğini ve bu işlemin mobil olarak hızlı bir şekilde gerçekleştiğini anlattı. 

Makinenin değerli veriler üzerinde eğitilerek insanları gereksiz detaylar ve değersiz veriler üzerinde uğraştırmadığını anlatan Mevlüt Oğulcan aynı zamanda kullanılan yazılım dillerinin genellikle yapay zekada Phyton dilinin meşhur olduğunu vurguladı ve Asp.net kısmının arayüzü oluşturduğunu belirtti.

Ali Rıza Babaoğlan: WhatsApp nasıl devleşti?

Verilen öğle arasından sonra sahneye geçen Ali Rıza Babaoğlan startup ve melek yatırımcılık üzerine dinleyenlere faydalı bilgiler verdi. Facebook gibi şirketlerin artık değerli ve sermaye kazandıracak projelere ve fikirlere yatırım yaptığını anlatan Ali Babaoğlan şirketlerin küçük bir işletmeyken ya da fikir halindeyken nasıl büyüdüklerine dikkat çekti. Örneğin 2014 yılında kurulan WhatsApp şirketi 300 kişiyken Facebook’un 19 milyar dolara satın almasıyla şu an binlerce çalışandan oluşan bir dev haline geldiğini bunun da doğru fikirle doğru, pazarlamayla, doğru satış stratejisiyle ortaya çıktığını vurguladı.

Ali Rıza Babaoğlan, şirketlerin uzun yıllar aynı stratejiyle ayakta kalamayacağını çoğu şirketin acilen kendilerini toparlaması ve geliştirmesi gerektiğini, güncel trendleri yakından takip etmeleri gerektiğini belirtti. Aksi takdirde ortaya konan eforun boşa gideceğini söyledi. Uber’in taksiye sahip olmasa da dünyanın en büyük taksi şirketi haline gelmesine vurgu yapan Babaoğlan, Türkiye’de alternatif taksi şirketlerinin (Mesela Bitaksi) Uber klasmanını yakalayamadıklarını söyledi. Babaoğlan, “Çünkü bir şeyin taklit edilmesi o şeyin başarılı olduğunu gösterse de taklit eden için ortaya konan çaba çoğu zaman büyük bir zaman kaybı olarak yaşanır. Evrende milyarlarca problem ve milyarlarca çözüm olmasına rağmen aynı problemlerin çözüm yollarının tekrar tekrar araştırılması gereksiz bir efor olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda bu efor taklitler için çöküş anlamına da gelebilir. Çoğu şirket sırf bu yüzden batıyor” dedi.

Bitcoin teknolojisiyle artık Western Union gibi belirli bir ücret karşılığında 3 günde para transferi yapan şirketlerin tarih olmaya başladıklarını belirten Babaoğlan, “Bitcoin ile aynı işlemi 2-3 dakika halledebiliyoruz. Bitcoin ve Blockhain teknolojisinin getirdiği üstün güvenlik önlemiyle hızlı, pratik ve güvenli para transferi artık çok yaykın şekilde kullanılmakta” ifadelerini kullandı.

İnsanların artık yıllarca Mars’a gidip hayatta kalmak için araştırmalar yaptığını ve artık roketler gönderilerek kolonileşme planlarının gerçekleştirildiğini söyleyen Babaoğlan, uzun yıllar sonra Marslı filmindeki gibi bir hayat tarzının gerçekleşeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Girişimciler için yatırım almak artık çok daha zor

Artık bir girişim şirketi kurmanın ve yatırım almanın eskiye nazaran çok zorlaştığını ve aile şirketlerinin ne eskisi kadar güçlü şekilde ayakta kalmadığını belirten Babaoğlan, şirket kuracak gençlerin AR (Augmented Reality – Artırılmış gerçeklik), virtual reality (sanal gerçeklik), yapay zeka üzerine eğilmeleri gerektiğini belirtti. Babaoğlan, “Artık yatırımcılar için eskisi gibi fikrini sun bir şirket aç dönemleri ortadan kalktı. Fikre doyduklar ve para kazandıracak projeleşmiş, prototip versiyonları ortaya çıkmış fikirleri destekliyorlar” şeklinde konuştu.

Ali Rıza Babaoğlan internetin bir bilgi yığını olduğunu ve doğru bilgiye ulaşmanın eskiye nazaran çok zorlaştığını belirtti. Doğru bilginin yoğun araştırmalar sonucu ve kişinin kabiliyetleri ve karakteri neticesinde ortaya çıktığını belirten Babaoğlan’a internette arama yaparken bilgi yığınında kaybolmak artık çok olası.

İnsanların teknoloji geliştikçe daha uzun ömürlü olacağının altını çizen Ali Babaoğlan, gençlere Hyper CYCLE’daki teknolojiler üzerinde çalışmaları tavsiyesinde bulundu. Babaoğlan, gençlere bir başarısızlık yaşadıklarında pes etmemeleri gerektiğini ama para kazandırmayan projede de çok fazla vakit kaybetmemeleri gerektiğini anlattı. Kendisinin çalıştığı Segmentify ve Pandora Reality adlı artırılmış gerçeklik projesinden bahseden (İnşaat projesini insanlara detaylı gösteren bir proje) Ali Rıza Babaoğlan salondan büyük alkış aldı. 

Ali Rıza Babaoğlan’ın ardından sahneye Mustafa Acungil çıktı.

Acungil’den çarpıcı yapay zeka örnekleri

Mustafa Acungil’in kendisi bir veri bilimcisi. Felsefeci ve aynı zamanda bir endüstri mühendisi. 24 Soruda Dijital Çözüm ve Dijital Gelecekte İnsan Kalmak adlı kitaplarından bahseden Acungil insanların öğrenmeyi öğrenmesi gerektiğini belirtti.

Eğitimlerin örgün olamayacağını, örgün eğitimdeki müfredatın günceli takip etme hızına yetişemediğini anlatan Mustafa Acungil, her şeyin sanallaştığını dünyada Japonların insanı öpme ve dokunma hissini uzaklara taşıyan bir çalışmayı başardıklarını söyledi. Acungil’e göre bugün insanların yaşadığı çoğu sorun gelecekte yazılım vasıtasıyla kolayca çözüme kavuşturulacak.

Doğu stratejiye vurgu yapan Mustafa Acungil Netflix’i örnek gösterdi. “Netflix dijital yayıncılığa başladığında yarım milyar dolar sermayesi vardı. O zaman sektörün lideri 6 milyar dolarla Blockbuster şirketiydi. Ancak Netflix doğru stratejiyle 4.5 sene sonra Blockbuster şirketini tarihe gömdü.” dedi.

Mustafa Acungil, son olarak Azure Machine Learning ile verilerin eğitilmesini ve eğitilen verilerden sonuç çıkarılmasını anlatarak konuşması noktaladı.

Şehir Üniversitesi’nin düzenlediği yapay zeka konferansının ardından dinleyicilere birer katılım belgesi verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz