Ana SayfaTürkiyeİstanbul Sözleşmesi Erdoğanları ikiye böldü!

İstanbul Sözleşmesi Erdoğanları ikiye böldü!

Son günlerde gündemi sıkça meşgul eden İstanbul Sözleşmesi, toplumun farklı kesimlerini karşı karşıya getirirken fikir ayrılığı Erdoğan ailesine de sıçardı. Sümeyye Erdoğan'ın yönetim kurulu üyesi olduğu KADEM, geçtiğimiz günlerde sözleşmeyi savunan bir açıklama yayımlarken, Bilal Erdoğan'ın yüksek istişare kurulu üyesi olduğu TÜGVA ise karşıt görüş belirtti

Son günlerde kadına yönelik şiddet olaylarının artması, İstanbul Sözleşmesine ilişkin tartışmaları da beraberinde getirdi.

Birçok STK, siyasi ve kanaat önderi sözleşmeyle alakalı görüşlerini kamuoyuyla paylaştığı şu günlerde bir kesim kadına yönelik şiddetin önlenmesinde İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekerken bir başka kesim ise İstanbul Sözleşmesi’nin şiddeti önlemede bir rolü olmadığını savunarak aile kurumunu tehlikeye attığını öne sürdü.

Fikir ayrılıkları sadece karşıt görüşlü kurumlar arasında değil adeta aynı aileye bağlı STK’larda hatta Erdoğan ailesi içinde de yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) son günlerde gündemi meşgul eden sözleşmeyle alakalı bir açıklama yayımlayarak sözleşmenin kapsamı, detayları, eşcinsellerle olan ilgisi gibi hususlarda detaylı bir açıklama yaparak İstanbul Sözleşmesi’nden yana bir tavır ortaya koymuştu. KADEM’in İstanbul Sözleşmesine ilişkin merak edilenleri yanıtladığı açıklamaya şu linkten ulaşılabilir.

TÜGVA: Toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim dayatmaları kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı ve yüksek istişare kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ise meseleye farklı bir açıdan yaklaştı.

Vakfın resmi sosyal medya hesaplarından İstanbul Sözleşmesinin Dayatmalarını Reddediyoruz başlığıyla yapılan açıklamada “Sözleşmenin temel ahlaki değerlerimizle örtüşmeyen toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim konusundaki dayatmaları kesinlikle kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri