Ana SayfaTürkiyeİstanbul Tabip Odası: Artış durdurulamazsa İstanbul’u felaket bekliyor

İstanbul Tabip Odası: Artış durdurulamazsa İstanbul’u felaket bekliyor

İstanbul Tabip Odası, bir kaos tablosu ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

İstanbul Tabip Odası, koronavirüse karşı önemli uyarılarda bulundu ve İstanbul’daki kritik duruma dikkat çekti.

Hazırlanan “İstanbul’da Sağlık Raporları Ekim Ayı” raporu basına açıklanırken, İstanbul’da artışı hızla gerçekleşen koronavirüs vakaları, gelinen durum, yaşanan sorunlar, talep ve öneriler aktarıldı.

Raporda 18 Ekim 2020 itibariyle Türkiye’deki tüm vakaların yüzde 38.8’inin İstanbul’da olduğu, rakamlarınsa sadece hastanede yatan vatandaşların sayısını içerdiği belirtildi.

İstanbul’daki hızlı artışa karşı etkili, yerinde önlemler alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısı yapılan raporda pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı tükenmişliğe, sorunlara da dikkat çekildi.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da salgın Nisan ayında en büyük pikini göstermiş, Haziran’da vaka sayıları azalmış, ancak yaşamın hızla ‘normalleşmeye’ geçirilmesi ile vaka sayıları tekrar artmış, Ekim ayında 1. dalganın ikinci büyük pik dönemine girilmiştir.

COVID-19 pandemisi sürecinde tüm ülkede vaka artışı devam ederken İstanbul’da çok daha hızlı bir artış olduğu, bu artışın durdurulamadığı bir durumda ise İstanbul’u tam bir felaketin beklediği görülmektedir.

İstanbul hem nüfusun kalabalık olması hem de nüfus yoğunluğunun çok fazla olması sebebiyle, vaka sayısındaki artışın çok daha dramatik boyutta gerçekleşeceği özelliklere sahiptir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri