Ana SayfaTürkiyeİstanbul'da tarihi toplantı! Siyasi koordinatlar yeniden yazılıyor

İstanbul’da tarihi toplantı! Siyasi koordinatlar yeniden yazılıyor

AK Parti ve MHP karşısında muhalefeti oluşturan 6 parti parlamenter sisteme dönüş için ortak metin oluşturmak amacıyla İstanbul’da bir araya geldi.

Gelecek Partisi’nin öncülüğünde toplantının ilki Ankara’da yapılmıştı. İkinci toplantı dün akşam İstanbul’da gerçekleştirildi. Tarihi anlam taşıyan görüşmelere partilerin hukuk ve seçim işlerinden sorumlu isimleri katıldı.

CHP’den Muharrem Erkek, İYİ Parti’den Profesör Bahadır Erdem, Saadet Partisi’nden genel başkan yardımcısı avukat Bülent Kaya, Demokrat Parti’den genel başkan yardımcısı Bülent Şahinalp Millet İttifakı’nı temsilen toplantıdaydı. Millet İttifakı partilerine ek olarak DEVA’dan hukukçu Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi’nden Ayhan Sefer Üstün toplantıda hazır bulundu.

Edinilen bilgiye göre toplantılar bundan sonra da devam edecek. Her parti kendi parlamenter sistem önerisini masaya götürüyor, onun üzerinde görüşmeler yapılıyor. Ortak bir metin hazırlanmaya çalışılıyor. Halk TV’ye bilgi veren katılımcılar, “ortak bir metin oluşturulduktan sonra belki de genel başkanlar ortak bir açıklama ile bunu kamuoyu ile paylaşacak. O açıklamanın nasıl yapılacağı henüz net değil. Ama amaç, ortak metin oluşturmak” dediler…

Gelecek Partili ve DEVA’lı kaynaklar, bu toplantıların amacının bir ittifak arayışı olmadığının altını çizerek, “Amaç; temel meselelerde ortaklaşılan noktaları tespit etmek, çözümler üretmek” ifadesini kullandılar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri