Ana SayfaTürkiyeİstanbul'dan bir Cevdet Said geçti! Duydunuz mu, gördünüz mü?

İstanbul’dan bir Cevdet Said geçti! Duydunuz mu, gördünüz mü?

Suriye’nin en ünlü mütefekkirlerinden Cevdet Said’e son veda İslam dünyasının ünlü düşünürleri, önde gelen siyasiler ve Müslüman toplumlar açısından da ilginç ve yürek burkan manzaralara sahne oldu.

Dünyanın en ünlü salonlarında verdiği konferanslarla ünü dünyaya yayılan Cevdet Said, Suriye’deki iç savaş, yaşadığı köye de ulaşınca çareyi Türkiye’ye gelmekte bulmuştu.

Türkiye’de özellikle önde gelen siyasi figürler tarafından büyük bir görkemle karşılanan Cevdet Said, son yolculuğuna son derece sade, sessiz bir törenle uğurlandı. 

Hem Türkiye’deki İslamcılar hem de onu büyük bir coşkuyla karşılayan muhafazakar siyasetçilerin cenaze törenini neredeyse yok saymaları ilginç tartışmaları da beraberinde getirdi.

Şiddetle arasına koyduğu aşılmaz mesafeyle bilinen ve kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Suriye resmi hükümetini protestoyu son nefesine kadar savunmuş olan Cevdet Said, hem ülkesinde hem de neredeyse bütün islam aleminde, Suriye’nin Arap Gandhi’si olarak bilindi, anıldı.

Sureyi’nin üzerinde anlaştığı ender isimlerden biriydi Cevdet Said. Hem Müslüman Kardeşler, hem orada yaşayan Kürtlerin büyük saygı duyduğu bir mütefekkirdi.

Said Cevdet için, özellikle ilk yıllarda AK Parti’nin Türkiye’nin demokrasi deneyimi güçlendiren ve derinleştiren tecrübesi son derece önemliydi. Bunu da sahiplenmekten, övmekten hiçbir zaman geri durmadı.

Her durumda şiddetle arasına koyduğu mesafeyle bilinen ünlü Suriyeli mütefekkir Said Cevdet için silah hiçbir zaman çözüm olmadı.

Davutoğlu cenazedeydi

Gelecek Partisi’nin lideri Ahmet Davutoğlu, Said’in 31 Ocak’ta İstanbul’da kılınan cenazesine katılan çok az sayıdaki siyasiden biriydi. Cenazede devlet erkanından sadece İstanbul Valisi ve Üsküdar Belediye Başkanı vardı.

Cenazesi El-Ezher mezunlarının yattığı Fatih’te o ünlü yerleşkeye gömülebilirdi. Ankara’dan bazı isimler bunun için girişimde de bulundu. Ancak cumhurbaşkanlığını bu çağırı yanıtsız bıraktı.  

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri