Ana SayfaTürkiyeMağduriyetler nasıl giderilecek? İşte Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın hakkındaki karar

Mağduriyetler nasıl giderilecek? İşte Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın hakkındaki karar

Binlerce kişinin milyonlarca lirasını dolandırmakla suçlanan Mehmet Aydın için mahkeme kararını verdi. Tutuklanan Mehmet Aydın cezaevine gönderildi. 

Binlerce kişinin milyonlarca lirasını dolandırmakla suçlanan Mehmet Aydın için mahkeme kararını verdi. Tutuklanan Mehmet Aydın cezaevine gönderildi.

Kurucusu olduğu Çiftlik Bank üzerinden on binlerce kişiyi dolandırdığı öne sürülen Mehmet Aydın’ın savcılık sorgusu tamamlandı. Yaklaşık 4 saat süren ifadenin ardından Aydın, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Kurucusu olduğu Çiftlik Bank ile 2018 yılında 132 bin 222 kişiden dolandırdığı 1 milyar 139 milyon 972 bin TL para ile yurt dışına kaçan Mehmet Aydın hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştı. Şirketin saadet zinciri prensibiyle çalıştığı ve suç örgütü olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Mart 2018’de ‘nitelikli dolandırıcılık’ ile suçlanan Mehmet Aydın, 3 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye’ye teslim oldu. Yaklaşık 4 saat süren ifadesinin ardından Aydın tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mehmet Aydın’ın ifadesi

Brezilya’da yetkili makamlara teslim olan ve Türkiye’ye getirilmesinin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında 4 günlük gözaltı süresi verilen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın ifade vermesi yaklaşık 2 gün sürdü.

Türkiye’ye iniş yaptıktan sonra gözaltına alınan ve sonra İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürülen Aydın’ın burada verdiği ifadenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. İfadesinde, “Çiftlik Bank” projesini öncelikle bir internet oyunu olarak tasarladığını, oyuna yüksek katılım olunca şirket kurmaya karar verdiğini savunan Aydın, sistemi Kıbrıs’ta kurduğu şirket üzerinden yönetmeye başladığını ve zamanla şarküteri ve çiftlikler açtığını söyledi.

Bazı kişilerin para istemesi üzerine eşiyle yurt dışına çıktığını ve geri gelmediğini anlatan Aydın, yurt dışında bulunduğu süreçte de çeşitli ülkelerde firmalar açtığını, Türkiye’deki “Çiftlik Bank” işlerinin ise çalışanlarınca yürütüldüğünü ifade etti.

“Vaatte bulunmadım” dedi

Aydın ifadesinde sistem hakkında bilgi verirken, “Çiftlik Bank” sisteminde kimseye kesin kazanç vaadinde bulunulmadığını, onlara sadece sistem herhangi bir şekilde kapanırsa sadece ana para iadesi garantisi verildiğini öne sürerek, oyuna üye olanların reel çiftliklerde payının olmadığını, binlerce üyenin de oyunda kazandığı paraları nakit olarak teslim aldığını iddia etti.

“Çiftlik Bank”ın mucidi ve kurucusu olduğunu söyleyen Aydın, bu sistemi asla dolandırıcılık amacıyla kurmadığını, her zaman iyi niyetli davrandığını, şirketin kapandığı son ana kadar ana para iadesi yapmasının da iyi niyetli olduğunu gösterdiğini savundu.

Mağduriyetler nasıl giderilecek?

Sistemde görev alan şahısların kötü niyetli davranıp kendilerine haksız menfaat temin ederek kendisini de zarara uğrattığını iddia eden Aydın, tüm malvarlığının bu sistemden zarar görenlerin mağduriyetinin giderilmesi için kullanılmasını istedi.

Basından soruşturmayı takip ederken Çiftlik Bank mağdurlarının 64 milyon lira zarara uğradığı yönünde haberler gördüğünü ifade eden Aydın, Türkiye’de kurulu “Çiftlik Bank” organizasyonundaki şirketlerin malvarlıklarının ise 200 milyon lira civarında olduğunu öne sürdü.

Mehmet Aydın, bu mağduriyeti karşılayacağından dolayı teslim olmaya karar verdiğini, bu kapsamda Brezilya’da teslim olduğunu anlattı.

NE OLMUŞTU?

Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen ve gelir getirme vaadiyle çok sayıda vatandaşın mağdur olmasına yol açan sistemin kurucusu olan ve 2 yıldan fazla süredir firari bulunan Mehmet Aydın, Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilmişti.

Aydın, 3 Temmuz’da 22.10’da getirildiği İstanbul Havalimanı’nda, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla uçakta gözaltına alınmıştı.

Savcılığın hakkında 4 gün gözaltı süresi verdiği Aydın, havalimanındaki işlemlerinin ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine getirilmişti.

Hakkında, 102 mağdurun şikayetçi olması üzerine “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç örgütüne üye olma”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından yeni bir soruşturma dosyası açılan Aydın’la ilgili devam eden davada ise “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “dolandırıcılık”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” gibi çeşitli suçlardan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri