Ana SayfaTürkiyeİşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin faturası: Kişi başı 28 bin lira!

İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin faturası: Kişi başı 28 bin lira!

Ekonomist Turhan, son üç yılın faturasının kişi başı 28 bin lira olduğunu açıkladı.

Gelecek Partili Ekonomist İbrahim Turhan, Karar’dan Taha Akyol’a konuşarak mevcut ekonomik durum hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Ekonominin çarklarını kilitleyen politikaların Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ivme kazandığını belirten Prof. Dr. İbrahim Turhan “Akla ve bilime sırt çevirerek buraya geldik” dedi.

Turhan, rasyonaliteden uzak yaklaşımın vatandaşın cebine yansımasını, çarpıcı rakamlarla işaret etti:

Akıl almaz adımlarla TL itibarsızlaştırılmasaydı üç yılda kişi başı 3643 dolar (yaklaşık 28 bin TL) fazla gelirimiz olacaktı

Turhan’ın açıklamalarından bazı satır başları şu şekilde:

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçmeden önceki son yıl 2017’de GSYİH 852.7 milyar dolardı. Bu yıl 702 milyar bekleniyor. Düzgün gitseydi üç yılda 306 milyar dolar daha fazla gelirimiz olacaktı.

Komploya itibar ederek, akla ve bilime sırt çevirerek, kurala değil duruma göre politikayla geldik buraya. Gücü tek merkezde toplayan sistem yanlışından gecikmeden dönülürse reform yapılabilir.

(Faiz kararı) Beklentiye uygunluğu, iktisatla buluşması ve sadeleştirme olumlu. Ancak tek seferlik hamle algısı ve bunun siyasal otorite izniyle yapıldığı izlenimi oluşturulması olumsuz.

Türkiye’yi düze çıkaracak bir reform paketinde rasyonelleşme ön şart. Güven sağlanmadan da uygulanamaz. Diğer unsur hukuk. Girişimci dostu yatırım ortamı öngörülebilirlikle kurulabilir.

CB hükümet sistemine geçmeden önceki son yıl olan 2017’de Türkiye’nin GSYİH’sı 852,7 milyar dolardı. Sonrasında ise 2018 yılında 789 milyar dolar, 2019 yılında 761 milyar dolar, bu yıl da 702 milyar dolar olması bekleniyor… Düzgün gitseydi üç yılda 306 milyar dolar ya da kişi başına 3.643 dolar daha fazla gelirimiz olacaktı.

Son faiz kararı üç açıdan olumlu: Piyasa beklentisine uygun, iktisat bilimiyle buluşmayı simgeliyor, para politikasında sadeleşmeyi sağladı. Olumsuz yön: Duyuruda bunun tek seferlik bir hamle gibi görülmesine yol açabilecek tereddütlü ifadeler ve artışın siyasal otoritenin izni ile yapıldığı izlenimi oluşması.

Eritilen rezervleri yerine koymak ve reel ekonominin finansman ihtiyacını karşılamak teknik bir toplamdan değil, benim kişisel tecrübelerime ve sezgilerime dayanarak yaptığım hesaba göre ihtiyaç duyulan toplam kaynak 60 milyar dolardan az değil. Bugünkü koşullarda bunun sadece piyasadan sağlanması da kolay değil.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri